grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Zagrajmy w klasy!

Radna Maria Lisiecka-Pawełczak proponuje stworzenie w Poznaniu stref do zabaw asfaltowych dla dzieci. W ostatnim czasasie powstają one w różnych miastach Polski i cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza w czasie pandemii.

Gra asfaltowa dla dzieci wykonana w Warszawie, fot. UMS Warszawa - grafika artykułu
Gra asfaltowa dla dzieci wykonana w Warszawie, fot. UMS Warszawa

Radna zauważyła w interpelacji, że w czasie pandemii parki i osiedlowe boiska stały się jedynym miejscem aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży. Kolorowe gry wymalowane na asfalcie łączą ze sobą ruch na świeżym powietrzu i wspólną zabawę dla całej rodziny podczas spacerów.

Radna proponuje, by w Poznaniu powstały takie miejsca międzypokoleniowej aktywności. Wykonanie trwałych gier asfaltowych polega na wulkanizacji podczas podgrzewania specjalnego materiału termoplastycznego z powierzchnią (asfaltową, posadzką betonową lub kostką brukową).

Plansze są bezpieczne, nieszkodliwe dla środowiska i odporne na warunki atmosferyczne. Na asfalcie wymalować można każdą tradycyjną grę podwórkową (klasy, ślimak, twister), których zasady są wszystkim dobrze znane. Radna dołączyła do interpelacji  przykłady projektów zrealizowanych w Warszawie.

Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceprezydent Bartosz Guss. Uznał pomysł za ciekawy i warty wdrożenia. "Dzięki swojej bezkolizyjnej i uniwersalnej formie może stanowić dodatkową zachętę do korzystania z parków i zieleńców" - napisał w odpowiedzi.

Zarząd Zieleni Miejskiej rozważy, w miarę posiadanych środków finansowych, możliwość namalowania w miejscach o niewielkim natężeniu ruchu popularnych gier ulicznych. Pod uwagę zostaną wzięte następujące lokalizacje:

  • Park im. Jana Pawła II,
  • Park Kasprowicza,
  • Park przy os. Tysiąclecia,
  • Park na osiedlu Orła Białego,
  • Park nad Wartą,
  • Aleja wzdłuż estakady przy osiedlu Oświecenia,
  • Park na osiedlu Bolesława Śmiałego - Stefana Batorego,
  • Park na osiedlu Bolesława Chrobrego.

oprac. red.

Zobacz więcej: