grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Znaki pamięci

Dawne cmentarze wyznaniowe, zlikwidowane w ubiegłym wieku, zostały oznaczone tablicami historycznymi Systemu Informacji Miejskiej. Dowiemy się z nich, gdzie mieściły się nekropolie parafii ewangelickich i rzymskokatolickich - m.in. stary cmentarz parafii św. Marcina. Tablice wskażą też stary cmentarz żydowski i prawosławny. Inicjatorem upamiętnienia był radny Andrzej Rataj.

Fot. Paweł Skrzypalik, Cyfrowe Lapidarium Poznania - grafika artykułu
Fot. Paweł Skrzypalik, Cyfrowe Lapidarium Poznania

Trzy pierwsze tablice już stanęły. Pojawiły się w parku im. Gustawa Manitiusa na Grunwaldzie (przypominają dzieje dwóch cmentarzy parafii ewangelickich), w parku Marcinkowskiego (tu mieścił się stary cmentarz rzymskokatolickiej parafii św. Marcina) oraz przed wejściem na teren MTP (upamiętniono tutaj dwa cmentarze parafii rzymskokatolickich). Wkrótce pojawią się kolejne tablice: w parku im. I. i J. Drwęskich, gdzie znajdował się stary, ewangelicki cmentarz św. Pawła; na skwerze obok Pomnika Armii "Poznań" (upamiętni najstarszy poznański cmentarz prawosławny); na Muszej Górze przy Placu Wolności, na budynku Wydziału Kultury UMP (upamiętniać będzie stary cmentarz żydowski).

Inicjatorem ustawienia tablic był radny miejski Andrzej Rataj, wsparty przez działania wielu społeczników. Radny zadbał o zabezpieczenie środków na pierwszy etap działań, polegający na oznaczeniu w terenie (tablicami historycznymi Systemu Informacji Miejskiej) najważniejszych zlikwidowanych cmentarzy wyznaniowych.

W lipcu i we wrześniu 2020 roku odbyły się robocze spotkania nieformalnego Zespołu ds. upamiętniania dawnych mieszkańców Poznania. W ich trakcie uzgodniono, że w pierwszym etapie w mieście stanie osiem tablic, które mają być nośnikiem informacji o nekropoliach.

Określenie "dawne cmentarze", umieszczone na tablicach, jest owocem kompromisu. Poznańskie nekropolie nie zostały bowiem nigdy w całości zlikwidowane, tj. ekshumowane. Splantowano jedynie nagrobki, usunięto ogrodzenia i kaplice pogrzebowe. Jednak pod ziemią nadal znajdują się szczątki dawnych mieszkańców miasta. Tablice mają o nich przypominać.

Na tablicach umieszczone zostały kody QR, które przenoszą zainteresowanych do strony internetowej z poszerzonym opisem nekropolii: e-lapidarium.pl.

szym