grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Interpelacja w sprawie biletomatu

Radny Łukasz Kapustka zwrócił się z prośbą i zainstalowanie w przyszłym roku biletomatu na przystanku tramwajowym zlokalizowanym przy II Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Starołęckiej.

Fot. ZTM Poznań - grafika artykułu
Fot. ZTM Poznań

Radny argumentuje, że ze wskazanego przystanku tramwajowego korzysta bardzo wielu mieszkańców nie tylko Poznania, ale także osób przyjeżdzających do ZUS z poza miasta. W odpowiedzi wiceprezydent Mariusz Wiśniewski wyjaśnia, że Zarząd Transportu Miejskiego na bieżąco analizuje dostępność punktów zakupu biletów, a dokonując wyboru miejsc instalacji nowych biletomatów w pierwszej kolejności uwzględniane są te przestanki, których dostępność do punktów sprzedaży biletów jest najmniejsza.

W latach ubiegłych analizowano możliwość instalacji automatów biletowych na wskazanym obszarze. Analiza wykazała funkcjonowanie następujących punktów sprzedaży biletów w okolicy przystanku przy ul. Starołęckiej: automat biletowy przy Starołęka/pętla tramwajowa, automat biletowy na przystanku odjazdowym na pętli autobusowej przy ul. Starołęckiej (obecnie automat zdemontowany ze względu na akt wandalizmu), kiosk Ruchu - ul. Orląt/Książęca, Dworzec Autobusowy, sklep Lewiatan - ul. Starołęcka 60.

Wiceprezydent podkreśla, że wniosek radnego uznaje za zasadny i zostanie wzięty pod uwagę przy okazji wybierania kolejnych lokalizacji biletomatów, jednak aktualnie nie jest możliwe wskazanie terminu ewentualnej realizacji. Jednocześnie przypomina, że ZTM mając na celu uzupełnienie obecnego systemu dystrybucji biletów czasowych, stworzył na najbliższe lata strategię uwzględniającą wdrożenie możliwości zakupu biletu za pomocą zbliżeniowej karty płatniczej lub telefonu z podpiętą kartą płatniczą w dodatkowych urządzeniach, które zostaną zainstalowane w pojazdach wszystkich naszych operatorów. Innymi kanałami umożliwiającymi zakup biletów jednorazowych są portal peka.poznan.pl oraz aplikacje mobilne: mPay, moBILET (Mobile Traffic), GoPay, Skycash, jakdojade.pl, zBiletem.

oprac. red.