grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Karta równych szans

Podczas odbywającego się w Poznaniu Europejskiego Forum Samorządowego, prezydenci i burmistrzowie 16 polskich miast podpisali w Poznaniu Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Aktywne działania na rzecz przyjęcia tego dokumentu przez Poznań, czyniła od kilku lat radna Marta Mazurek.

Ceremonia podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym (fot. Jacek Kordus) - grafika artykułu
Ceremonia podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym (fot. Jacek Kordus)

Ceremonię podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym zorganizowały 11 października Rada Gmin i Regionów Europy CEMR oraz Związek Miast Polskich. Była to odpowiedź na pojawiające się w ostatnim czasie coraz liczniejsze sygnały z miast członkowskich o chęci przyjęcia przez nie Karty.

W 36 krajach Europy Kartę jak dotąd przyjęły 1844 samorządy i wypracowały narzędzia do jej wdrożenia w życie wspólnot lokalnych. Te narzędzia pozwalają planować i wdrażać realne działania na poziomie lokalnym. Karta jest wzorcową i uniwersalną propozycją działań dla samorządów. Umożliwia przechodzenie od równych praw do równych szans we wszystkich dziedzinach życia i sferach funkcjonowania, na które wpływ ma samorząd. Kompleksowa struktura tej Karty pozwala łączyć potrzeby różnych grup mieszkanek i mieszkańców. Karta jest na tyle elastyczna, że może z niej skorzystać każdy samorząd, na miarę swoich potrzeb, w zależności od poziomu zaawansowania prowadzonych działań równościowych.

- Podpisując dzisiaj Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym dajecie jasny sygnał: jesteśmy za równością kobiet i mężczyzn na wszystkich szczeblach i w każdej dziedzinie życia. Jesteście państwo liderami i promotorami kluczowej europejskiej wartości i wielkiej idei, która przeobrazi się w realne i konkretne działania w waszych samorządach - mówiła do samorządowców zgromadzonych na uroczystości Marta Mazurek, która reprezentuje Związek Miast Polskich w Komisji Stałej ds. Równouprawnienia CEMR.

Decyzja o podpisaniu Karty to jednocześnie decyzja o podjęciu współpracy, wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń w dziedzinie działań równościowych. - Na tę decyzję polskich samorządowców czekają tysiące mieszkanek i mieszkańców, z radością obserwuje nas dziś także wspólnota europejska - podkreśliła Marta Mazurek.

Polskie miasta, które przyjęły Kartę to: Bydgoszcz, Chełmno, Jasło, Krosno, Lublin, Ostrów Wielkopolski, Płońsk, Poznań, Pruszków, Puck, Skarżysko Kamienna, Sopot, Świdnica, Wałbrzych, Wołomin, Warszawa.

W uroczystośći uczestniczyli m.in.: Frédéric Vallier - Sekretarz Generalny CEMR, Helena Dalli - Europejska Komisarz ds. Równości, a Radę Miasta Poznania oprócz Marty Mazurek reprezentowały radne Dominika Król i Monika Danelska oraz przewodniczący RMP Grzegorz Ganowicz.

oprac. red.