grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Kto naprawia poznańskie drogi

Komisja Rewizyjna, na posiedzeniu 19 lipca, zajmowała się tematem bieżącego utrzymania dróg. Radnych najbardziej interesowało jednak jakie firmy otrzymują zlecenia na prace drogowe.

Komisja Rewizyjna

Za bieżące remonty i naprawy dróg w Poznaniu odpowiada Zarząd Dróg Miejskich, który zleca zadania wyspecjalizowanym firmom. Ponad jedną trzecią prac związanych z utrzymaniem dróg publicznych w Poznaniu realizuje Zarząd Robót Drogowych. Jednostka, która wcześniej była gospodarstwem pomocniczym ZDM, od tego roku działa jako zakład budżetowy. Poza ZDR najwięcej zleceń wykonują trzy firmy komercyjne. Radny Tadeusz Dziuba zwrócił się do ZDM o informację na temat charakterystyki branżowej i finansowej tych firm. Radny uważa, że skoro te podmioty dominują na rynku trzeba wyjaśnić czy ma to charakter naturalny czy też nie. Zastanawiał się również na możliwością całkowitego uwolnienia rynku na remonty dróg, co może stworzyć szansę dla innych przedsiębiorstw.

Dyrektor ZDM Jacek Szukała i jego zastępca Katarzyna Bolimowska wyjaśniali, że firmy z tej branży otrzymują zlecenia w wyniku przetargów, w których jedynym kryterium jest cena. Oczywiście trzeba dysponować odpowiednim sprzętem oraz kadrą wyspecjalizowanych pracowników z uprawnieniami. Dyrektor J. Szukała nie chce rezygnować z ZDR ponieważ jest tańszym wykonawcą niż firmy prywatne. - W takim razie dlaczego całości prac nie zlecać ZDR? - pytał Szymon Szynkowski vel Sęk, przewodniczący Komisji Rewizyjnej. - Zakład nie zrealizuje wszystkich prac ponieważ nie dysponuje taką liczba pracowników i sprzętem, nie wykonuje też niektórych rodzajów zadań jak na przykład ciche nawierzchnie - wyjaśniał dyrektor ZDM.