grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Które drzewa zostaną pomnikami przyrody?

Radny Andrzej Rataj zapytał w interpelacji o prowadzone postępowania zmierzające do ustanowienia w Poznaniu nowych pomników przyrody. Radny chce się też dowiedzieć, jaki jest średni czas trwania postępowań o ustanowienie nowych pomników przyrody i czy takie postępowania można przyśpieszyć.

Dąb Cytadelowców Poznańskich, fot. Zarząd Zieleni Miejskiej - grafika artykułu
Dąb Cytadelowców Poznańskich, fot. Zarząd Zieleni Miejskiej

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej albo nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa będące pomnikami przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu. Takie okazy podlegają szczególnej ochronie i opiece. Radny Rataj zadał w interpelacji kilka pytań dotyczących pomników przyrody. Odpowiedzi udzielił wiceprezydent Bartosz Guss, który poinformował, że obecnie prowadzone są postępowania dotyczące następujących drzew:

-      na wniosek Rady Osiedla Stare Miasto -  21 platanów klonolistnych rosnących w czterech lokalizacjach: w Parku A. Mickiewicza (21 szt.), w Parku K. Marcinkowskiego (4 szt.), na terenie i w sąsiedztwie Placu Wolności (4 szt.), przy ul. Solnej 17 (1 szt). Drzewa zlokalizowane w Parku im. A. Mickiewicza, Parku im. K. Marcinkowskiego oraz przy Placu Wolności;

-      na wniosek osoby prywatnej - kasztanowiec pospolity rosnący przy ul. Mottego 3;

-      na wniosek osoby prywatnej - topole czarne rosnące przy ul. Milczańskiej;

-      na wniosek Rady Osiedla Piątkowo - dąb rosnący na os. B. Chrobrego na terenie należącym do Miasta;

-      na wniosek Rady Osiedla Stare Miasto - platan rosnący przy CK Zamek; dąb rosnący przy zbiegu ul. Lewandowskiej i ul. Zielonej; wiąz rosnący przy Pl. Wolności; platan rosnący przy ul. Piekary; platan rosnący przy Bibliotece Raczyńskich; grupa drzew rosnących przy ul. Małe Garbary;

-      wniosek Rady Osiedla Podolany aleja 135 drzew - lip rosnących wzdłuż ulicy Ciechocińskiej;

Z zestawienia wynika, że obecnie prowadzone są 2 postępowania zainicjowane wnioskiem osób prywatnych i 4 wnioskami rad osiedli.

Wiceprezydent wyjaśnił, że średni czas rozpatrywania wniosku o ustanowienie nowych pomników przyrody wynosi od około roku do dwóch lat, gdyż procedura jest wielowątkowa, a czas jej trwania jest uzależniony od dokonania wymaganych uzgodnień z podmiotami zewnętrznymi i przygotowania dokumentacji, zlecanej do opracowania w trybie zamówienia ofertowego. Ostateczna forma projekty uchwały RMP uzależniona jest od stanowisk nadesłanych przez wydziały i jednostki organizacyjne (Miejską Pracownię Urbanistyczną, Zakład Lasów Poznańskich, Zarząd Dróg Miejskich i inne podmioty. Przygotowany projekt uchwały poddawany jest konsultacjom społecznym oraz z właściwą radą osiedla. Ostateczny kształt uchwały musi zostać zaakceptowany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Miasto nie ma wiedzy na temat długości postępowań ws. pomników przyrody prowadzonych w innych miastach. Wiceprezydent zaznaczył, że czas uzależniony jest od spełnienia warunków wymaganych prawem. W wielu wypadkach są to procedury, których nie można przyspieszyć, ale Wydział Ochrony i Kształtowania Środowiska zapewnił, że będzie się starał skrócić czas prowadzonych postępowań.

oprac. szym

Zobacz więcej: