Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

"Mozaika" w Baraku

Na warsztaty interkulturowe w ramach Poznańskich Dni Rodziny zaprasza Barak Kultury. Wydarzenie odbędzie się czwartek 23 maja o godz. 15, al Marcinkowskiego 21, a poprowadzi je Hacen Sahraoui, Francuz o algierskich korzeniach, który postanowił zamieszkać w Polsce.

Warsztaty interkulturowe w Baraku Kultury poprowadzi Hacen Sahraoui, fot. materiały organizatorów
Warsztaty interkulturowe w Baraku Kultury poprowadzi Hacen Sahraoui, fot. materiały organizatorów

Podczas spotkania Hacen zaprezentuje różnice między modą afrykańską i europejską. Garnitur i szal zmierzą się z dżelabą i turbanem nie tylko w kontekście praktyczności, ale także symbolicznego znaczenia ubioru.

Zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak zawiązać turban i że w gorącym klimacie sztuka ta może uratować życie. Będzie też o dbałości o urodę i zdrowie o tym dlaczego obce, pochodzące z innego kontynentu kosmetyki naturalne i środki higieny, jak czarne mydło, argan i patyk do zębów, staja się coraz popularniejsze w Europie.

Warsztaty wzbogaci prezentacja darbuki, bębna kielichowego, popularnego na Bliskim Wschodzie i w niektórych częściach Afryki. Nie obędzie się też bez dyskusji z uczestnikami o emigracji, jej twarzach, rodzajach oraz lękach, które emigranci wzbudzają. Jak pokonać ten strach, jak oswoić się z sytuacją, gdy coraz więcej "innych" osiedla się w Polsce?

Warsztaty zakończy historia Hodży Nasreddina, legendarnego mędrca i filozofa, o którego przygodach, mądrości i dowcipie od wielu wieków krążą niezliczone opowieści.

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, rezerwacje telefoniczne: 505 045 259 i mailowe: barakkultury@barakkultury.pl. Czas trwania: około 60 minut. Wydarzenie dofinansowano z budżetu Miasta Poznania.

oprac. red.