grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nie oddawać muzeum

Sporo emocji wzbudziły doniesienia Gazety Wyborczej Poznań o planach nowego dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu (podległemu Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego) wobec Muzeum Powstania Wielkopolskiego (podległego Miastu Poznań). O komentarz poprosiliśmy przewodniczącego Komisji Kultury i Nauki RMP Grzegorza Jurę.

Projekt nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, fot. WXCA - grafika artykułu
Projekt nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, fot. WXCA

Tomasz Łęcki jeszcze do niedawna był dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, w którego skład wchodzi Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Podczas jego kadencji Miasto podjęło decyzję o lokalizacji dla budowy nowej siedziby Muzeum Powstania. Jesienią Łęcki niespodziewanie został powołany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na stanowisko dyrektora poznańskiego oddziału Muzeum Narodowego. 9 stycznia Gazeta Wyborcza Poznań ujawniła, że w swoim programie nowy dyrektor rozważa włączenie w plany Muzeum Narodowego, budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Radny Grzegorz Jura, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta tak komentuje te informacje: - Albo to co napisał w programie dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu to mrzonki albo jest to jakiś rzeczywisty plan ustalony z władzami Poznania. Od początku mówiło się, że budowa nowej siedziby muzeum uda się tylko dzięki dofinansowaniu ze środków centralnych. Obawiam się, że ceną, którą jako samorząd mamy zapłacić za finansowe wsparcie tej inwestycji jest pozbycie się niezależności w jej prowadzeniu. Czy narratorem tak ważnego dla Poznaniaków i Wielkopolan wydarzenia jakim jest Powstanie Wielkopolskie będą przedstawiciele władzy centralnej, której dziś twarzą w zakresie kultury jest minister Gliński? - zastanawia się Grzegorz Jura. - Jeżeli nie stać Poznania na budowę nowej siedziby muzeum to jej nie budujmy. Powiedzmy to mieszkańcom. Sądzę, że zrozumieją, natomiast z pewnością nie zrozumieją i nie zaakceptują oddania pamięci i całej narracji o powstaniu wielkopolskim władzy w Warszawie.

Grzegorz Jura przypomina również, że dokładnie rok temu minister Gliński uzależniał zwiększenie dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku od wpływu na obsadę stanowiska wicedyrektora tej placówki oraz obsady większości miejsc w jednym z jej ciał statutowych. Wówczas rozpoczęto ogólnopolską zbiórkę na działalność instytucji. - Wtedy radni w Poznaniu wiedzieli co zrobić i jako Miasto przekazaliśmy wsparcie finansowe, po to żeby ECS mogło działać po swojemu, bez politycznych nacisków ze strony PiS. Kategorycznie nie zgadzam się na jakiekolwiek oddawanie niezależności w tworzeniu i prowadzeniu nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego - podkreśla radny.

Przewodniczący Komisji Kultury i Nauki jest także członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego i ma propozycję dla tej instytucji: - Muzeum Narodowe w Poznaniu jest muzeum sztuki i na tym powinno się skupiać. Jeżeli miałaby powstać nowa placówka w ramach tej instytucji to z pewnością powinno być to muzeum sztuki nowoczesnej. Mamy w Poznaniu w tym zakresie spory dorobek - proponuje Grzegorz Jura.

mat.