grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Odpady, pomnik przyrody i nieruchomości

Radni Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej na środowym posiedzeniu rozmawiali o zagospodarowaniu odpadów trafiających do spalarni. Zaopiniowali pozytywnie uchwałę, która pozwala na zagospodarowanie w odpadów zmieszanych z podpoznańskich gmin. Wyrazili też zgodę na pielęgnację drzewa, które jest pomnikiem przyrody.

ITPOK, fot. UMP - grafika artykułu
ITPOK, fot. UMP

Radni zapoznali się z projektami dwóch uchwał dotyczących zagospodarowania odpadów zmieszanych, tzn. śmieci wrzucanych do czarnego pojemnika. Pierwsza z nich dotyczy wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego i powierzenia Miastu Poznań zagospodarowania w spalarni odpadów z gmin: Oborniki, Murowana Goślina, Czerwonak, Swarzędz, Pobiedziska, Kleszczewo i Kostrzyn. Droga uchwała dotyczący podobnego porozumienia z gminą Luboń.

Konieczność uregulowania tej sprawy i przyjęcia uchwał to konsekwencja wystąpienia miasta ze związku międzygminnego GOAP. Dotąd odbiorem opadów zmieszanych zajmował się GOAP. W przyszłym roku będzie się tym zajmowało miasto. Chce ono jednak współpracować z gminami wchodzącymi dotąd w skład związku i odbierać od nich odpady, które trafią do spalarni (pełna nazwa to Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów). Strumień odpadów trafiających do spalarni musi być utrzymany na odpowiednim poziomie, zgodnie z umową na realizację tego projektu w systemie Partnerstwa Publiczno Prywatnego.

Odrębna uchwała dotyczy porozumienia z gminą Luboń. Nie wchodziła ona w skład GOAP-u, ale władze tej gminy zdecydowały się podpisać umowę z Poznaniem ws. zagospodarowania odpadów zmieszanych. Luboń zastąpi gminę Buk, która zdecydowała się nie przekazywać odpadów do ITPOK, gdyż zwiąże się umową z innym odbiorcą. Obie uchwały radni zaopiniowali pozytywnie.

Radni zapoznali się z zakresem prac i zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia zabiegów sanitarnych na dębie szypułkowym rosnącym przy ulicy Majakowskiego. Drzewo od 2006 roku jest pomnikiem przyrody, więc taka zgoda jest wymagana. Prace pielęgnacyjne są konieczne ze względu na planowaną przebudowę przepustu na rowie melioracyjnym przy ul. Majakowskiego. W październiku przeprowadzono ekspertyzę dendrologiczną drzewa, która wykazała konieczność przeprowadzenia pielęgnacji. Prace obejmą wycinkę martwych konarów i zdjęcie suszu gałęziowego z wnętrza korony drzewa.

W kolejnych punktach radni zaopiniowali pozytywnie dwa projekty uchwał ws. najmu nieruchomości na cel rolniczy na Głuszynie i cel socjalno-bytowy nad Maltą.

oprac. szym

Zobacz więcej: