grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Butelki zwrotne

Kompania Piwowarska otworzyła punkt skupu butelek zwrotnych po piwie. Punkt znajduje się na parkingu przy centrum handlowym M1 (Franowo). Za butelkę można otrzymać 0,5 zł w przypadku, gdy należy ona do poznańskich browarów lub 0,3 zł jeśli butelki pochodzą od innych producentów.

Fot. Kompania Piwowarska
Fot. Kompania Piwowarska

- Nasz poznański punkt ma dwie niewątpliwe zalety, które odróżniają go od innych tego typu inicjatyw. - tłumaczy Jakub Pałasz, odpowiedzialny w Kompanii Piwowarskiej za ten projekt. - Po pierwsze, konsumenci mogą spodziewać się pełnej kaucji w wysokości 50 groszy w przypadku butelek Kompanii Piwowarskiej. Jest to tyle, ile otrzymaliby w sklepie przy okazaniu paragonu. Po drugie, można do nas przynieść butelkę o pojemności pół litra pochodzącą od każdego polskiego producenta, pod warunkiem, że będzie ona oznaczona jako zwrotna. Bierzemy na siebie wymianę butelek z innymi browarami, bo chodzi tutaj o wspólny interes branży, aby jak najwięcej butelek trafiało ponownie na rynek, a jak najmniej do śmietnika.

Szacuje się, że gdyby zaprzestać produkcji szklanych butelek zwrotnych, rocznie powstałoby 600 tys. ton dodatkowych odpadów, a huty musiałyby je przerabiać przez 2 lata, pracując bez przerwy. Ten rodzaj opakowania jest wykorzystywany dość intensywnie - w ciągu roku przeciętnie cztery razy butelka powraca na rynek, napełniona na nowo piwem. Średnio butelka "żyje w rynku" dwa lata i w tym okresie rotuje dziewięć razy, choć mogłaby być wykorzystana przynajmniej 20 razy. Powodem takiego stanu rzeczy jest niski poziom zwrotności. Z blisko 1,3 mld butelek zwrotnych, które co roku trafiają na rynek, około 8% nigdy nie wraca do browarów Kompanii Piwowarskiej, co oznacza ponad 110 mln sztuk.

- Niestety, zwracanie butelek do sklepów nadal wywołuje negatywne skojarzenia. Tymczasem mamy XXI wiek i butelka zwrotna powinna być pozytywnie postrzegana, ponieważ pomaga chronić środowisko i oszczędzać pieniądze. Mamy nadzieję, że nasz punkt pomoże zmienić myślenie i pokaże realne korzyści z takiej postawy - podsumowuje Grzegorz Adamski.

Skup butelek czynny jest od poniedziałku do soboty w godz. 9-17.

Punkt zwrotny przy Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu jest inicjatywą pilotażową. Firma nie wyklucza realizacji podobnych punktów w innych lokalizacjach w przyszłości.

oprac. red.