grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Ogród wodny na Cytadeli do remontu

Znajdujący się na Cytadeli Ogród wodny z charakterystyczną "Mewą" dziś jest mocno zaniedbany. Zaplanowany remont przywróci blask temu miejscu. Miasto ogłosiło przetarg na tę inwestycję, na którą środki pochodzą z budżetu obywatelskiego.

fot. ZZM - grafika artykułu
fot. ZZM

Ogród wodny, usytuowany nieopodal głównej alei, noszącej nazwę al. Republik, jest obecnie zaniedbany. Z dawnej sadzawki pozostało jedynie zagłębienie terenu porośnięte trawą, okolone ścieżką wymagającą przebudowy, a oświetlenie  tego obszaru jest zdewastowane. W nienajlepszym stanie są również "Mewy" - pochodząca z 1968 roku rzeźba parkowa Jerzego Sobocińskiego, umiejscowiona w niecce. Pierwsza, którą postawiono na Cytadeli. Skorodowana rzeźba to obecnie jedna z nielicznych pozostałości dawnego ogrodu wodnego. Po prawie 50 latach wymaga pilnej konserwacji.

Wszystkie te elementy ogrodu wodnego mają zostać zrewitalizowane, a dodatkowo mają pojawić się m.in. wodotrysk, oświetlenie rzeźby oraz infrastruktura niezbędna do funkcjonowania założenia. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy głosowali na niego w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2017. Pomysł uzyskał 1312 głosów.

Obszar, na którym prowadzone będą prace rewitalizacyjne, znajduje się w Parku Cytadela, na terenie byłego Fortu Winiary, wpisanego do Rejestru Zabytków Miasta. Przyjęte w projekcie budowlanym rozwiązania zostały skonsultowane z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Potencjalni wykonawcy robót swoje oferty przetargowe mogą składać do 31 lipca. Zakończenie prac planowane jest na 30 listopada br.

JŁ, jg