grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Partnerstwo miast

Międzynarodowa współpraca miast poprzez nawiązywanie umów partnerskich dotyczy różnych sfer życia: kultury, gospodarki, nauki, polityki społecznej. Okazuje się, że również w sytuacji pandemii koronawirusa miasta partnerskie niosą sobie wzajemnie pomoc.

Z chińskim miastem Shenzehn Poznań współpracuje od 1993 roku - grafika artykułu
Z chińskim miastem Shenzehn Poznań współpracuje od 1993 roku

Gdy na początku 2020 roku koronawirus szerzył się w Chinach, przedstawiciele Shenzhen zwrócili się do Poznania z prośbą o listę firm, w których można kupić wyposażenie ochrony osobistej głównie dla personelu medycznego. Pomoc została udzielona.

Teraz rolę się odwróciły i to Poznań potrzebuje wsparcia, o które zwrócono się do chińskiego partnera. Poproszono m.in. o możliwość zakupienia kombinezonów i masek ochronnych, przekazano też informację, jakie testy są potrzebne szpitalowi miejskiemu i sanepidowi. Rozważane są też możliwości przeprowadzenia telekonferencji, podczas której chińscy lekarze mogliby podzielić się z poznańskimi swoimi doświadczeniami w walce z epidemią. Poznań i Shenzehn współpracują ze sobą od 27 lat. Shenzhen w walce z epidemią wspiera już swoje inne partnerskie miasta. Pomoc wysłano do miast w Korei Południowej oraz do Turynu i Mediolanu we Włoszech.

Z innego partnerskiego miasta - czeskiego Brna - Poznań sprowadził urządzenie do przeprowadzania testów na koronawirusa, które umożliwia uzyskanie wyniku w 3 godziny. Przepustowość urządzenia to około 16 próbek na godzinę. Dla porównania na wyniki z laboratorium sanepidu czeka się około 30 godzin. Już pierwszej doby na nowym urządzeniu wykonano 40 testów. 

Decyzję o nawiązywaniu formalnej współpracy podejmuje stosowną uchwałą Rada Miasta Poznania. Dotychczas Poznań podpisał 15 umów partnerskich z miastami w Europie, Azji i Ameryce.

oprac. red.