grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Polscy kryptolodzy prekursorami rewolucji informatycznej

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski uczestniczył w Warszawie uczestniczyłem w konferencji "ENIGMA - zwiastun cywilizacji cyfrowej".

.
.

Celem konferencji było upowszechnienie prawdy historycznej na temat osiągnięć związanych ze złamaniem kodu Enigmy, jako jednego z ważnych elementów narracji historycznej państwa polskiego i tym samym przeciwstawienie się rozpowszechnianym stereotypom o braku udziału Polaków w tych działaniach.

W konferencji wzięli udział światowej sławy specjaliści w dziedzinie kryptologii, wśród nich m.in. prof. Bernhard Esslinger, były główny kryptolog Deutsche Bank, prof. Andrew Clark z Royal Holloway University of London oraz Sir Dermot Turing - członek rady powierników muzeum Bletchley Park oraz autor książek "Demistyfying the Bombe" oraz "Prof. Alan Turing Decoded", bratanek Alana Turinga, który zapisał się w historii jako jeden z czołowych kryptologów ośrodka w Bletchley Park.

W skład delegacji z Poznania, oprócz wiceprezydenta Wiśniewskiego, weszli także: Anna Markiewicz z Urzędu Marszałkowskiego, prof. Andrzej Jaworski z UAM, Jan Mazurczak - szef PLOT oraz Szymon Mazur (pomysłodawca powstania Muzeum Enigmy) i Szymon Dąbrowski - inicjator gier miejskich poświęconych kryptologii.

Złamanie szyfru Enigmy przez zespół polskiego Biura Szyfrów z Marianem Rejewskim, Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim na czele skróciło II wojnę światową o kilka lat. Ocaliło tym samym miliony istnień ludzkich i uchroniło zapewne Europę przed użyciem broni jądrowej. Dzisiaj nie uświadamiamy sobie, że to sukces polskich kryptologów stał się także zaczątkiem procesu, który z czasem doprowadził do współczesnej rewolucji informatycznej.

Mariusz Wiśniewski potwierdził też ważną deklarację, że Miasto Poznań chce podjąć prace zmierzające do utworzenia placówki upamiętniającej poznańskich kryptologów. - Do połowy przyszłego roku chcemy razem z naszymi partnerami przygotować koncepcję nowoczesnego muzeum wraz centrum edukacji i starać się o środki z UE. Prowadzimy obiecujące rozmowy z UAM, aby ta placówka mogła mieścić się w dawnym Collegium Historicum, gdzie przed wojną stał budynek m.in. Biura Szyfrów WP - deklaruje zastępca prezydenta.

  • Wkrótce ukaże się specjalna gra strategiczna nawiązująca do tematu Enigmy. Prace nad jej powstaniem trwają obecnie w Wydawnictwie Miejskim Posnania.