grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Przy szkołach będą czujniki czystości powietrza

Rozstrzygnięto przetarg na montaż w szkołach urządzeń pomiarowych czystości powietrza. Zostaną one zamontowane w szkołach w Poznaniu i innych gmin aglomeracji poznańskiej.

fot. UMP - grafika artykułu
fot. UMP

Systemy pomiarowe zostaną zainstalowane w 160 szkołach podstawowych na terenie metropolii, w tym w 86 placówkach na terenie Poznania. Rozstrzygnięty został już przetarg na realizację tego projektu, obejmującego także przygotowanie i przeprowadzenie wśród mieszkańców Metropolii Poznań kampanii edukacyjno-informacyjnej dotyczącej poprawy jakości powietrza. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma INEA S.A.

System składa się z miernika zanieczyszczenia zainstalowanego na zewnątrz szkoły, monitora informacyjnego (wewnątrz szkoły) oraz komputera. Pierwsze systemy pomiarowe zostaną zamontowane w terminie 4 tygodni od dnia podpisania umowy, montaż wszystkich zestawów powinien się zakończyć w ciągu 12 tygodni.

Dodatkowo, w ramach projektu, wspólnie z NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa - Instytut Badawczy), organizowane będą w okresie grzewczym warsztaty edukacyjne dla uczniów, rodziców, nauczycieli i lokalnej społeczności na temat przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza w gminach metropolii.

- Czyste powietrze to priorytet dla nas wszystkich. Oprócz konkretnych działań - musimy edukować. Rozpoczynamy współpracę ze szkołami - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. - W placówkach oświatowych realizowany będzie specjalny program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Ważne jest też kształtowanie świadomości ich rodziców. Liczymy, że lokalne stacje pomiarowe będą dla nich czynnikiem mobilizującym do zmiany przyzwyczajeń i większej troski o środowisko w codziennym życiu.

Projekt realizowany będzie przez trzy lata, a koszty realizacji poniesie Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

To nie jedyne działania w obszarze czystego powietrza, bo miasto planuje zakup filtrów powietrza do miejskich żłobków. Pisaliśmy o tej sprawie TUTAJ

MP, RB, jg