grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Przyszłość przestrzenna miasta

Komisja Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji zapoznała się z prezentacją na temat terenów produkcji, usług i handlu wielkopowierzchniowego w polityce przestrzennej Poznania.

Fot. MPU - grafika artykułu
Fot. MPU

Obecnie Poznań stanowi ważny ośrodek m.in. przemysłu motoryzacyjnego, spożywczego, farmaceutycznego czy chemicznego, a spośród 100 liderów zatrudnienia w Polsce, aż 5 znajduje się w Poznaniu. Jednak, aby nasze miasto było nadal atrakcyjne dla inwestorów oraz przyjazne dla mieszkańców, bardzo ważne są odpowiednie zapisy w studium zagospodarowania przestrzennego. To często od nich zależy, jakie obiekty powstaną w naszym mieście i jacy inwestorzy zainteresują się danym terenem.

Odpowiednie zaplanowanie rozbudowy miasta nie jest łatwe. Właśnie dlatego pracownicy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej regularnie przeprowadzają analizy, mające na celu ustalenie najlepszej drogi rozwoju Poznania. Żeby osiągnąć jak najlepszy efekt podczas tworzenia studium zagospodarowania przestrzennego, skupiono się na obecnych trendach i spróbowano ustalić, ile terenów produkcyjno-usługowych powinno zostać zaplanowanych, aby w pełni zaspokoić potrzeby mieszkańców naszego miasta.

W czasie posiedzenia sporo uwagi poświęcono przestrzeni przeznaczonej na usługi handlowe. Analizując sytuację w Europie i na świecie, zauważono wyraźne odejście od centrów handlowych pierwszej i drugiej generacji, czyli od miejsc skupionych tylko na handlu. Obecnie galerie mają łączyć przestrzeń handlową m.in. z gastronomią, rozrywką i kulturą. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż od dawna czymś normalnym są siłownie, kąciki zabaw, biura czy kina, znajdujące się w galeriach. Takie obiekty z łatwością można znaleźć także w naszym mieście.

Oprócz analizy obecnej sytuacji urbanistycznej Poznania rozmawiano także o przyszłości miasta. Zastanawiano się, jakie zapisy są potrzebne w studium, aby zachować równowagę między przestrzenią mieszkaniową a handlową. Zarówno pracownicy MPU, jak i radni pozytywnie wypowiadali się o pomyśle rewitalizacji obiektów poprzemysłowych oraz o częściowym przekształcenia dawnych hal (np. Starej Rzeźni czy hali ZNTK) w miejsca łączące w sobie przestrzeń handlową, rozrywkową i kulturalną. Radni zauważyli także potrzebę tworzenia w dzielnicach terenów usługowo-handlowych, które byłyby naturalnym centrum osiedli i miejscem spotkań mieszkańców.

W czasie posiedzenia zastanawiano się także jakie kroki należałoby podjąć w przyszłości, gdyby pojawiło się u nas zjawisko tzw. dead mall znane m.in. z Ameryki Północnej, gdzie można spotkać całkowicie opustoszałe budynki, które kiedyś były galeriami handlowymi.

wi