grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Radni o budżecie obywatelskim

Radni Komisji Współpracy Lokalnej Rady Miasta Poznania dyskutowali dzisiaj (wtorek, 2 listopada) nad statutem Młodzieżowej Rady Miasta oraz przebiegiem głosowania w tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Poznański Budżet Obywatelski, fot. UMP - grafika artykułu
Poznański Budżet Obywatelski, fot. UMP

W pierwszym punkcie porządku obrad radni zapoznali się z projektem zmian w uchwale regulującej zasady pracy Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. Nowa uchwała ma charakter porządkowy, a konieczność zmian w jej zapisach wywołała zmiana ustawy o samorządzie gminnym wprowadzona ustawą z dnia 20 kwietnia 2021 r. Nowa uchwała daje młodzieżowym radnym większe uprawnienia. Będą oni mieli kompetencje konsultacyjne, doradcze i inicjatywne, co w praktyce oznacza, że "będą więcej mogli". Wśród zmian ułatwiających pracę młodym radnym dopuszczono m.in. możliwość finansowania przejazdów komunikacją publiczną radnym młodzieżowym w ramach wykonywania zadań dla MRMP. Zmiany w statucie zostały skonsultowane z Młodzieżową Radą Miasta Poznania. Komisja zaopiniowała pozytywnie projekt zmiany uchwały.

W kolejnym punkcie posiedzenia radni zajęli się przebiegiem głosowania w tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Okazało się, że w ostatnich godzinach głosowania występowały problemy z oddaniem głosu ze względu na przeciążenie serwerów. Takie zdarzenia będą rozpatrywane jednostkowo. Radni dyskutowali też o kwestii zaangażowania się jednostek miejskich w promowanie swoich wniosków złożonych w PBO.

Jednostki miejskie mogą startować w PBO, ale projekty muszą zgłaszać mieszkańcy Poznania. Tegoroczną nowością było duże zaangażowanie promocyjne instytucji, w tym płatne reklamy i promocje wykupione przez niektóre jednostki miejskie. Taka sytuację oprotestowali mieszkańcy.

W związku z tym miasto planuje, żeby w regulaminie przyszłorocznego głosowania pojawiło się zastrzeżenie, że miejskie jednostki nie będą mogły wydawać żadnych środków na reklamę. Wątpliwości wzbudziła płatna promocja na Facebooku i reklama w portalu informacyjnym E-Poznań. Pojawił się także artykuł sponsorowany, który sugerował, że do głosowania na pewne projekty zachęca Miasto Poznań. Po interwencji został on poprawiony tak, by nie wprowadzał w błąd. W czasie posiedzenia komisji radni dowiedzieli się m.in. ile pieniędzy na promocję wniosków w PBO wydały poszczególne instytucje, np. szkoły i przedszkola.

Dyrektor Patryk Pawełczak z Gabinetu Prezydenta poinformował, że powołano zespół ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Liczy on 42 osoby. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy, wnioskodawcy z poprzednich edycji, członkowie rad osiedli, przedstawiciele Rady Miasta Poznania, Młodzieżowej Rady Miasta, Miejskiej Rady Seniorów i innych instytucji. Ten zespół będzie się zastanawiał nad kwestią udziału jednostek miejskich w PBO.

Wyniki w tegorocznym PBO zostaną ogłoszone 5 listopada. Przed tym terminem radni spotkają się jeszcze raz, by rozstrzygnąć kwestię podziału środków na projekty, które uzyskały najwięcej głosów w części PBO zwanej "Zielonym budżetem".

oprac. szym

Zobacz więcej: