grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wybudują super ośrodek dla niepełnosprawnych

Na Grunwaldzie ma powstać kompleksowy ośrodek dla osób z wieloraką niepełnosprawnością. Będzie tam m.in. przedszkole, szkoła i środowiskowy dom samopomocy. Po wybudowaniu rocznie będzie mogło z nich skorzystać nawet 600 potrzebujących.

proj. Magdalena Boruc i Renata Zacharczuk. - grafika artykułu
proj. Magdalena Boruc i Renata Zacharczuk.

Stowarzyszenie Na Tak rozpoczyna kampanię mającą na celu utworzenie Centrum Na Tak: Centrum Edukacji, Terapii i Integracji Osób z Niepełnosprawnością. Stowarzyszenie to zostało założone w 1989 r. przez grupę rodziców dzieci z Zespołem Downa.  Obecnie otacza opieką rocznie ok. 1000 osób niepełnosprawnych i ich rodzin i jest największą taką organizacją w Wielkopolsce. Stowarzyszenie prowadzi w Poznaniu 11 placówek wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

Zdaniem stowarzyszenia obecnie w Polsce system wspierający osoby z niepełnosprawnością daleki jest od oczekiwań, natomiast w samym Poznaniu nie ma lokali odpowiadających potrzebom dzieci czy dorosłych ze sprzężoną i wieloraką niepełnosprawnością. - W rezultacie specjalistyczna pomoc świadczona jest w nieodpowiednich warunkach, czasem nawet niebezpiecznych dla dzieci i ich terapeutów. Dlatego celem Stowarzyszenia jest budowa nowych obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i odpowiadających najnowocześniejszym wzorcom terapeutycznym - informuje Anna Główczyńska ze Stowarzyszenia Na Tak.

Nowy planowany obiekt ma na to zmienić i wspierać osoby z niepełnosprawnościami na każdym etapie życia i stanowić systemowe rozwiązanie dla całych rodzin, które borykają się z problemem niepełnosprawności. Jednocześnie będzie to miejsce integracji niepełnosprawnych z lokalną społecznością. Jak mówi Renata Pudełko ze Stowarzyszenia: -Marzymy o stworzeniu pięknego miejsca, przyjaznego i nowoczesnego, ciepłego i inspirującego.  Miejsca dedykowanego ludziom niepełnosprawnym, ale atrakcyjnego i otwartego także dla sąsiadów i gości z dalszych stron. Przyciągającego ciekawą architekturą i dobrymi pomysłami na wspólne spędzanie czasu i uczenie się od siebie nawzajem - tłumaczy.

Ten plan staje się coraz bardziej realny, bo 22 maja dzięki decyzji Rady Miasta Poznania Stowarzyszenie uzyskało grunt pod budowę nowej inwestycji. Nowoczesne Centrum powstanie na poznańskim Grunwaldzie, u zbiegu ulic Marcelińskiej i Kolorowej. Część środków na budowę Centrum zostanie zapewniona dzięki środkom własnym i Unii Europejskiej. Stowarzyszenie ciągle jednak poszukuje funduszy na kolejne etapy tworzenia inwestycji i niebawem rozpocznie kampanię społeczną temu poświęconą.

W nowobudowanym centrum znajdzie się przedszkole, szkoła i środowiskowy dom samopomocy dla osób ze złożoną wieloraką niepełnosprawnością a także poradnia rozwojowa dla dzieci i młodzieży i mieszkania wspomagane dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo. Inwestycja wspomoże rocznie około 600 osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną, wraz z ich rodzinami. Przygotowany jest już projekt obiektu którego autorkami są Magdalena Boruc i Renata Zacharczuk.

jg