grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

10 lat VIVA SENIORZY

Przez dekadę Międzynarodowe Targi Poznańskie, wspólnie z partnerami - Centrum Inicjatyw Senioralnych i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, zbudowały największe w Polsce targi produktów i usług dla seniorów. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania.

Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Co roku seniorzy z Poznania, Wielkopolski i województw ościennych mają możliwość uczestnictwa w targach i towarzyszącym im atrakcyjnym programie wydarzeń edukacyjnych, ogólnorozwojowych, sportowych i kulturalnych.

Jubileuszowa edycja targów VIVA SENIORZY! odbędzie się w 25 i 26 października w godz. 10-17 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie nr 3, przystosowanym do potrzeb osób starszych i o ograniczonej sprawności ruchowej.

Targi podzielone zostaną na cztery bloki tematyczne:

  • aktywność - czyli blok, w którym prezentowane będą zagadnienia związane z turystyką, klubami seniora, a także urodą i stylem,
  • zdrowie - prezentacja produktów i usług dostosowanych do potrzeb seniora,
  • wiedza - część poświęcona edukacji i rozwojowi,
  • pojawi się także blok dedykowany otoczeniu, który podejmie tematykę infrastruktury, bezpiecznego domu czy spraw związanych z pomocą w życiu codziennym.

Targi to również bardzo ciekawa propozycja artystyczna. 25 października odbędzie się koncert obdarzonej niezwykłą siłą wyrazu i czarującą osobowością - Grażyny Brodzińskiej. Wypełnią go dźwięki największych przebojów muzyki klasycznej i musicalowej, utwory ze światowego repertuaru oraz polskie piosenki lat 20-tych i 30-tych. Z kolei 26 października na targowej scenie pojawi się wielka dama polskiej piosenki - Halina Frąckowiak.

Pierwszego dnia targów Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaprosi do udziału w konferencji "Polska dostępna dla seniorów", podczas której poruszane będą tematy m.in. takie jak dostępność architektoniczna, nowoczesne technologie jako element wsparcia w opiece nad seniorami czy zwiększenie udziału osób 60+ w rozwoju cyfrowej gospodarki. Tego dnia rozstrzygnięte zostaną też dwa konkursy. Poznamy laureatów Konkursu VIVA Wielkopolski Senior!, który wyróżnia wyjątkowych seniorów, firmy, instytucje oraz inicjatywy. Laur Seniora powędruje z kolei do tegorocznych wystawców - w ramach konkursu wyłonionych zostanie trzech zwycięzców w kategorii: produkt, usługa i organizacja. Drugi dzień targów rysuje się pod znakiem rywalizacji - rozegrany zostanie Turniej o tytuł Mistrza Wielkopolski w Szachach.

Podobnie jak w ubiegłym roku podczas tragów nie zabraknie roślinnych inspiracji. Uczestnicy specjalnych warsztatów organizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu będą mieli możliwość przygotowania sadzonek z liści różnych roślin, samodzielnego wykonania domków dla owadów i roślinnych lampionów. Poznają też różne gatunki roślin zielarskich i spróbują oryginalnej kawy z Brazylii. Firma Herbapol zaprosi do specjalnej Strefy Zdrowia, a w strefie sportowo-tanecznej seniorzy będą mogli uczestniczyć w zajęciach gimnastycznych, obejrzeć niezwykły pokaz zumby oraz pokaz tańca w wykonaniu tancerzy Teatru Muzycznego w Poznaniu. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprezentuje na swoim stosiku zwycięski projekt nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które zostanie wybudowane przy Wzgórzu Św. Wojciecha w Poznaniu. W programie tragów tradycyjnie znalazł się przegląd artystycznej działalności wielkopolskich seniorów. Od kilku lat targi wspiera także Caritas Polska, która w tym roku zorganizuje m.in. lekcje języków obcych.

Targi VIVA SENIORZY! są po raz kolejny integralną częścią jesiennego cyklu wydarzeń dla seniorów "Senioralni. Poznań", przygotowanego przez Centrum Inicjatyw Senioralnych, który potrwa w tym roku do 10 listopada. W ramach cyklu odbędzie się jeszcze sporo wydarzeń - m.in. Debata Pokoleń, wykłady, warsztaty, koncerty, drzwi otwarte, spacery tematyczne, wycieczki. Seniorzy znajdą też wiele propozycji w zakresie poradnictwa oraz okazji do aktywnego spędzenia czasu. Mogą korzystać również z bezpłatnych badań.

Szczegółowy program targów dostępny jest na stronie: vivaseniorzy.pl. Tam również, do 24 października, dostępne są bilety: jednodniowy - 12 zł, wielokrotny - 17 zł. Ceny biletów w kasach (25 i 26 października): jednodniowy - 13 zł, dwudniowy - 20 zł, jednodniowy z wjazdem - 25 zł, dwudniowy z wjazdem - 35 zł. Bilety dostępne również stacjonarnie w sklepach sieci Empik.

oprac. red.