Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Debata o stanie miasta

Na sesji Rady Miasta w dniu 18 lipca odbyła się pierwsza debata o stanie miasta na podstawie raportu przygotowanego przez urzędników. Obowiązek jej organizacji wprowadził Sejm.

Fot. Urząd Miasta Poznania
Fot. Urząd Miasta Poznania

Ponad 500-stronicowy dokument opisujący miasto w 2018 roku przedstawił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej. Raport porusza wiele dziedzin codziennego życia - od edukacji, przez transport, rewitalizację, mieszkalnictwo, po ochronę środowiska.

- W roku 2018 utrzymano pozytywny trend rozwoju miasta. Rankingi i wskaźniki potwierdzają mocną pozycję Poznania wśród największych polskich miast i coraz lepszą pozycję na arenie międzynarodowej. - mówił prezydent, podkreślając, że żyjemy na coraz wyższym poziomie.

PKB przypadające na poznaniaka jest prawie dwukrotnie wyższe od średniej krajowej. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 5406 zł. Mamy najniższe bezrobocie w kraju (1,2%), a Poznań jest miastem najczęściej wybieranym przez studentów - na 1000 mieszkańców przypada ich aż 250. 21% dzieci jest objętych opieką żłobkową, a opieką przedszkolną 97%, co w skali kraju w obu przypadkach daje trzecie miejsce.

Urzędnicy wskazywali, że w ubiegłym roku w Poznaniu zaszło wiele pozytywnych zmian. Wzrosła liczba pasażerów komunikacji miejskiej, wybudowano pierwszy parking P&R, oddano do użytku park Rataje, czy zmodernizowaną pływalnię w parku Kasprowicza. Mieszkańcy mogli skorzystać z bogatej oferty kulturalnej - np. cykli Na Falach i Na Wolnym. Inwestowano w remonty placówek oświatowych, przebudowę ul. Św. Marcin, rozwój systemu rowerów miejskich. Iwona Matuszczak-Szulc zwróciła też uwagę, że choć według szacunków GUS w Poznaniu mieszka 537 tys. osób to w rzeczywistości jest ich o wiele więcej. Dzięki danym operatorów komórkowych, spisom studentów, czy umowom o pracę udało się ustalić, że mieszkańców jest o 100 tys. więcej względem danych GUS, a w ciągu dnia w mieście przebywa ponad 700 tys. osób.

W debacie mogli wziąć udział mieszkańcy, którzy wcześniej zgłosili się z listą poparcia 50 osób. W ten sposób głos zabrali Przemysław Czechanowski, Zofia Osińska i Wiesław Rygielski. Skupili się na tematach związanych z planowaniem przestrzennym i ochroną środowiska. Pierwsza dwójka zwróciła uwagę na planowaną budowę 9 tys. mieszkań na os. Marysieńki bez niezbędnej infrastruktury, a Wiesław Rygielski apelował m.in. o zintensyfikowanie działań antysmogowych.

Swoje zdanie wypowiedziało wielu radnych. Poruszono funkcjonowanie różnych dziedzin - od ZOO, przez GOAP, POSUM, problemy z utrzymaniem czystości ulic, zatrudnianie pracowników instytucji kultury na śmieciowych umowach. Wypomniano niezrealizowane plany - np. budowę kładki berdychowskiej, przebudowę obiektów PST, czy budowę dróg rowerowych.

- Opozycja jest po to, żeby ewentualnie pokazać pewne niedogodności dla mieszkańców. Kocham moje miasto i ono się rozwija, tylko są też pewne momenty, w których my widzimy, że coś by mogło inaczej wyglądać. - mówiła Lidia Dudziak, opisując problemy Szkoły Mistrzostwa Sportowego, przeciągającą się przebudowę Rynku Łazarskiego, czy ul. Kolejowej.

- Myślę, że każdy mieszkaniec widzi gołym okiem, jak Poznań się zmienia, jakie są inwestycje. Następne są w toku, planujemy przebudowę Starego Rynku. Można powiedzieć, że gdybyśmy dostali 100 miliardów i byśmy całe miasto wyremontowali to i tak zawsze znajdzie się grupka ludzi, którzy będą niezadowoleni. Nie jesteśmy w stanie wszystkim dogodzić. - komentował raport Paweł Matuszak.

Debata trwała kilka godzin, m.in. ze względu na nieograniczony czas przemawiania radnych i zakończyła się udzieleniem prezydentowi wotum zaufania.

Beata Szeszuła

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019

Zobacz także: