Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Fenomen PeWuKi

Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają do zwiedzenia terenów targowych śladami Pewuki - największej wystawy w historii międzywojennej Polski, która odbyła się w Poznaniu 90 lat temu, w 1929 roku.

Wesołe Miasteczko na terenie Powszechnej Wystawy Krajowej, 1929 r., fot. Roman Stefan Ulatowski / cyryl.poznan.pl
Wesołe Miasteczko na terenie Powszechnej Wystawy Krajowej, 1929 r., fot. Roman Stefan Ulatowski / cyryl.poznan.pl

PeWuKa była jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem wystawienniczym prezentującym osiągnięcia odrodzonego państwa polskiego, wpłynęła na kształt oraz przyszłość Poznania. Stanowiła powiew nowoczesności w bardzo zróżnicowanym gospodarczo i społecznie kraju.

Podczas wystawy pokazywano polskie dokonania w dziedzinie przemysłu, handlu, rolnictwa, opieki społecznej, wychowania fizycznego, sportu, kultury, sztuki i nauki. Goście wyjeżdżali z Poznania zafascynowani miastem, nowoczesną architekturą pawilonów, atrakcjami i ciekawą, intrygującą ekspozycją. 

Miłośnicy historii Poznania i Targów oraz pasjonaci architektury będą mieli okazję zwiedzić współczesnej tereny targowe śladami PeWuKi podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA. Przewodnicy są ekspertami z dziedziny historii oraz architektury. Opowiedzą o faktach i ciekawostkach związanych z PeWuKą, przybliżą architekturę i zakres tematyczny tej imponującej, nie tylko na tamte czasy, wystawy.

Zwiedzanie zaplanowano na czwartek 14 lutego, godz. 15.30. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń, które należy przesyłać na adres: patrycja.nawrocka@grupamtp.pl. Miejsce spotkania: pawilon 10 - Centrum Prasowe, Międzynarodowe Targi Poznańskie (wejście przez Centrum Targowe, ul. Głogowska 14). Przewidywany czas trwania: 90 min. Organizatorzy: Grupa MTP i Wielkopolska Izba Budownictwa

oprac. mat.

Zobacz także: