grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

I Ty możesz pomóc w przywracaniu pamięci

W związku z obchodami setnej rocznicy powstania wielkopolskiego i budową nowej siedziby, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości rusza z akcją zbierania pamiątek i prosi o wsparcie mieszkańców.

Fot. Jagoda Haloszka © Wydawnictwo Miejskie Posnania - grafika artykułu
Fot. Jagoda Haloszka © Wydawnictwo Miejskie Posnania

Muzeum poszukuje artefaktów i zabytków, które dotyczyć będą dziejów Wielkopolski z XIX i pierwszej połowy XX wieku.

- Poszukujemy dokumentów, fotografii, zabytków kultury materialnej, dzieł sztuki czy militariów - podkreśla Beata Wojciechowska, główna  inwentaryzator muzeum, dodając: - Osoby, które nie będą chciały rozstawać się z pamiątkami mogą nam je przynieść, a my zeskanujemy dokumenty czy pocztówki, fotografie. Istnieje też możliwość, aby zostawić nam je w depozycie. Dzięki temu uchronimy świadectwa przeszłości przed zapomnieniem, jednocześnie wzbogacając naszą wiedzę i nową ekspozycję.

Osoby, które chcą przekazać pamiątki mogą to zrobić od poniedziałku do piątku w godz. 8-15, w siedzibie Głównego Inwentaryzatora Zbiorów WMN, przy ul. Św. Marcin 51 B (wejście od ulicy Garncarskiej) oraz w drugą i czwartą sobotę miesiąca w siedzibie Muzeum w Odwachu na Starym Rynku.

Dodatkową niespodzianką wyposażenia nowego Muzeum będzie przekazana przez wnuczkę Rogera Sławskiego kolekcja, która nawiązuje bezpośrednio do jego życia. Obejmie ona meble, obrazy, porcelanę, które pierwotnie znajdowały się w mieszkaniu architekta w Poznaniu.

Jagoda Haloszka

© Wydawnictwo Miejskie Posnania

Zobacz także: