grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Jaka komunikacja dla młodzieży?

Młodzieżowa Rada Miasta Poznania spotkała się po raz ostatni przed wakacyjną przerwą. Głównym punktem w porządku obrad była dyskusja nad ewentualnym wnioskiem o wprowadzenie zniżek, bądź darmowej komunikacji miejskiej dla młodzieży.

Fot. Młodzieżowa Rada Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Młodzieżowa Rada Miasta Poznania

Radni zwrócili uwagę, że w tym momencie z darmowej komunikacji miejskiej mogą korzystać osoby do ukończenia 15 roku życia, co - ich zdaniem - tworzy niesprawiedliwy podział.

- Uczniowie szkół podstawowych są mieszkańcami Poznania, dlatego zniżki, które zostały wprowadzone mają sens. Gdyby miasto miało wprowadzić taką ulgę dla licealistów, w większości nie mieszkających w mieście, oni nie skorzystaliby z nich. - mówił Marcin Mielcarek.

Pojawiały się również argumenty związane ze wzrostem cen biletów czasowych. Od 1 sierpnia Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza zmiany w organizacji komunikacji miejskiej. W związku z dodaniem nowej strefy D bilet 40-minutowy zostanie wydłużony o 5 minut i będzie kosztował 5 zł, wprowadzony zostanie także bilet 90-minutowy za 7 zł. Tańsze natomiast będą bilety 24-godzinne i 7-dniowe.

- Do 25 roku życia we Wrocławiu jest bezpłatna komunikacja, nie tylko dla mieszkańców tego miasta, ale ma to bardzo duże odzwierciedlenie w stanie taboru. My mamy Moderusy Gamma, a tam mają tramwaje, których my już nie używamy, bo oni je od nas odkupują. Te tramwaje są w strasznym stanie. - zwracała uwagę Julia Waligóra, przewodnicząca rady.

- Jesteśmy radą młodzieży, mamy działać na rzecz młodzieży, więc jak najbardziej te zniżki są korzystne, są fajne, odciążą budżety licealistów. Wprowadzenie takich zniżek będzie krokiem w stronę rozwoju naszego miasta i korzystne dla naszego środowiska. - argumentowała radna Paulina Antoniewicz.

Część radnych stwierdziła, że niższe ceny biletów wcale nie przeniosą się na wyższy popyt. Wskazywali również, że kupując bilet semestralny jego cena w przeliczeniu na jeden dzień jest wyjątkowo niska.

- Żeby komuś dać, to trzeba skądś zabrać. Kto zostanie przy tym gorzej potraktowany? Pieniądze się jednak zawsze kończą. Przez ileś lat będę jeździł za darmo, a potem ceny biletów mi to zwrócą. - zaznaczał wiceprzewodniczący Jakub Putto. - Mamy zniżkę 50%, czy to jest mała zniżka?

Ostatecznie radni zdecydowali, że pomysł wprowadzania dodatkowych zniżek, lub bezpłatnej komunikacji miejskiej dla starszej młodzieży jest nietrafiony. Uznali, że nie przyczyni się to do podniesienia jakości transportu publicznego, która jest kluczowa w zachęcaniu do korzystania z niej. Problematyczne byłoby również rozwiązanie kwestii licealistów, którzy mieszkają pod miastem, a uczą się w Poznaniu.

Podziękowania i pożegnania

Dla kilku radnych, w tym przewodniczącej Julii Waligóry, jej zastępczyni Sandry Grzelaszyk oraz sekretarz Magdaleny Kałuży była to ostatnia sesja w tej roli. Osoby, które ukończyły w tym roku szkołę średnią będą pełnić swój mandat do końca sierpnia, lecz zgodnie ze statutem rady sesje nie odbywają się w trakcie wakacji. Przewodniczący Rady Miasta, Grzegorz Ganowicz złożył im życzenia kontynuacji działań na studiach oraz podziękował za udaną współpracę. Każdy otrzymał również pamiątkowe podziękowania podpisane przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Radni postanowili skorzystać z możliwości, jakie daje im statut i wybrać nowego wiceprzewodniczącego, aby zachować ciągłość działań. Został nim Jakub Truszkowski, uczeń XX Liceum Ogólnokształcącego.

Młodzieżowi radni podziękowali ustępującej przewodniczącej za ogrom pracy i zaangażowania, który włożyła w prowadzenie rady. Julia Waligóra otrzymała od nich również niespodziankę - tort z logo MRMP.

Beata Szeszuła

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019