grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Oddani Warcie

Jaka jest obecnie sytuacja Warty Poznań i obiektów klubowych? Jak rysuje się przyszłość tego zasłużonego dla Poznania klubu? Tego chcieli dowiedzieć radni z Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki wizytując kompleks przy ul. Droga Dębińska.

Fot. M. Malinowski
Fot. M. Malinowski

Warta Poznań to obecnie dwa podmioty: Warta S.A. czyli klub piłkarski grający w 1 lidze (druga klasa rozgrywek krajowych) oraz Klub Sportowy Warta, w którym działa kilka sekcji m.in.: szermierka, tenis ziemny, pływanie, kajakarstwo, hokej na trawie. Oba podmioty mieszczą się pod tym samym adresem i współpracują ze sobą. W KS Warta działa jeszcze sekcja piłkarska dzieci i młodzieży, ale ma ona zostać przeniesiona do Warty S.A., co scali działalność piłkarską i zapewni pierwszej drużynie zaplecze i rezerwy.

Warta S.A. znakomicie radzi sobie w rozgrywkach ligowych i jest liderem tabeli. Władze klubu myślą i jego rozwoju w perspektywie kilu lat. Badany jest ekwiwalent reklamowy i możliwości pozyskiwania sponsorów. Klub stawia na otwartość, transparentność, cykliczne spotkania z dziennikarzami, chce stworzyć produkt sportowy, w którym każdy mieszkaniec Poznania znajdzie coś dla siebie.

Dużym wyzwaniem jest rozwój infrastruktury przy Drodze Dębińskiej. Priorytetem jest obecnie dostosowanie stadionu do wymogów 1 ligi, bowiem Warta musi rozgrywać spotkania "domowe" w Grodzisku Wielkopolskim, a bardzo chce wrócić do Poznania. Konieczne jest oświetlenie i system podgrzewania murawy. Ważny jest też system monitoringi zgodny z zasadami bezpieczeństwa imprez masowych. To plan na lata 2019-2020, później Warta chciałaby przeprowadzić renowację mniejszych boisk, stworzyć strefę pracy dla mediów, zbudować zadaszone boisko ze sztuczną nawierzchnią. A co w przypadku gdy drużyna awansuje do Ekstraklasy? Aby uzyskać licencję na występowanie w najwyższej klasie rozgrywek konieczne będzie dobudowanie dodatkowej trybuny na 2500 miejsc.

KS Warta prowadząc kilka sekcji, w których trenuje młodzież i dorośli zawodnicy, boryka się także z problemem stanu obiektów, w których odbywają się treningi. Wystąpiono również o remont przystani nad rzeką. Znaczna część działalności obejmuje sport dzieci i młodzieży. To około 700 osób w całym klubie, w tym 280 w piłce nożnej.

mat.

Zobacz także: