grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Klemens patrzy na Maltę

Stworzył założenia projektowe dla kompleksu rekreacyjnego nad jeziorem Maltańskim. Architekt Klemens Mikuła zmarł 3 lata temu. Teraz nad jeziorem stanął jego pomnik-ławeczka.

Pomnik Klemensa Mikuły nad Jeziorem Maltańskim
Pomnik Klemensa Mikuły nad Jeziorem Maltańskim

- Pogodny, radosny, gawędziarz z burzą siwych włosów, jeden z najlepszych architektów. Chciał, aby to miejsce było piękne i przyjazne - tak mówił o Klemensie Mikule jeden z jego przyjaciół Jan Kaczmarek, prezes Fundacji Rozwoju Miasta Poznania.

To właśnie z inicjatywy Fundacji powstał pomnik, a inicjatywę wsparły również Utal sp. z o.o. i Universum "Spółdzielnia pracy". Autor ławeczki jest artysta rzeźbiarz Roman Kosmala, wykonana została w odlewni Garstka Studio w Szymanowie koło Śremu. Pomnik znajduje się na północnym brzegu jeziora w pobliżu tablicy wyników. Na ławce jest sporo miejsce i można usiąść obok architekta Malty, a jak zapewniają wszyscy, którzy sprawdzali ławeczkę podczas uroczystości odsłonięcia - jest bardzo wygodna.

Klemens Mikuła urodził się w 1931 roku w Poznaniu. Studiował na Politechnice Poznańskiej i Wrocławskiej. Pracował m.in. w Państwowym Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego oraz w Pracowni Usług Architektonicznych SARP. We własnej pracowni stworzył projekt dla założenia architektonicznego wokół Jeziora Maltańskiego. Jest on kontynuacją projektu znanego poznańskiego architekta Adama Ballenstaedta (1880-1942), planującego nad Maltą stworzyć duży park, w którym zieleń i obiekty sportowe łączyłyby się z rzeźbami, estradami, salami teatralnymi. Projekt Mikuły oparł się na podobnych założeniach. Zrealizowany uzyskał nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego "Złoty wawrzyn olimpijski". Przez 8 lat pełnił funkcję radnego miejskiego, zaangażowany był szczególnie w sprawy planowania przestrzennego, a także ekologii. Jest laureatem poznańskiej nagrody architektonicznej im. Jana Baptysty Quadro z 1999 roku. W 2008 roku Rada Miasta przyznała mu tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania. Klemens Mikuła zmarł 21 czerwca 2014 roku w wieku 83 lat.

Podczas uroczystości odsłonięcia Mikułę wspominał też inny przyjaciel, były prezydent Poznania Andrzej Wituski. Mówił, że często spotykali się nad jeziorem i po prostu patrzyli na otoczenie. Maltę mieli bowiem w sercu. - Klemens będę tu przychodził - zapewniał Andrzej Wituski.

- Klemens będzie teraz patrzył na ukochaną Maltę, a może doczeka się realizacji Kopca Wolności, o który też zabiegał - dodał Jan Kaczmarek.

Na uroczystości Miasto Poznań reprezentowali m.in.: przewodniczący RMP Grzegorz Ganowicz i sekretarz Miasta Stanisław Tamm. Obecni byli również członkowie rodziny. Na moment miejsce na ławeczce zajęli też syn, wnuk i prawnuk Klemensa Mikuły.

Mateusz Malinowski