grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Sport dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami

Tym tematem zajęła się Komisja Kultury Fizycznej i Turystyki podczas poniedziałkowego posiedzenia. Aktywność sportowa młodych ludzi z niepełnosprawnościami ma duże znaczenie dla ich rehabilitacji i integracji społecznej.

Fot. Akademia Judo Poznań - grafika artykułu
Fot. Akademia Judo Poznań

Miasto Poznań co roku dofinansowuje około 10 podmiotów zajmujących się sportem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Dotowane są zajęcia z młodymi ludźmi o różnych rodzajach niepełnosprawności: ruchowej, słuchu, intelektualnej (Olimpiady Specjalne). Przyznawane są także stypendia.

O swojej działalności na rzecz niepełnosprawnych opowiadali radnym przedstawiciele Akademii Judo, która od wielu lat prowadzi zajęcia dla takich osób. Przez te lata udało się działalność bardzo rozwinąć i rozpropagować. Poznański klub był pod tym względem jednym z prekursorów. Obecnie w Akademii Judo trenuje około 90 z osób niepełnosprawnościami (intelektualnymi, ruchowymi, słuchowymi). Te osoby mogą doskonale funkcjonować w sporcie. Podopieczni klubu odnoszą sukcesy na zawodach krajowych i międzynarodowych. Problemem są oczywiście finanse i zarobki trenerów, z których wielu pracuje na zasadzie wolontariatu.

- Uważam, że robicie wspaniałą robotę i to trzeba docenić - mówiła przewodnicząca komisji Lidia Dudziak. - Widać, że to nie tylko sposób na życie, ale też pasja. Macie duże zasługi dla integracji niepełnosprawnych ze społeczeństwem.

mat.