grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Stary dworzec dostanie nowe życie

Miasto Poznań i PKP S.A. podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji inwestycji nowego budynku pod dawnym Dworcu Głównym PKP i terenu Placu Dworcowego.

Wariant 1 - grafika artykułu
Wariant 1

Zaprezentowane podczas wspólnej konferencji prasowej założenia koncepcji przebudowy budynku starego dworca oraz terenu wokół niego zakładają m.in., że powierzchnia dedykowana obsłudze podróżnych wraz z ciągami komunikacyjnymi - w porównaniu do dawnego dworca - zwiększy się dwukrotnie. Poza tym w kompleksie powstaną powierzchnie biurowe i funkcje hotelowe.

Projekt uwzględnia trzy istotne warunki: centralne położenie tych obiektów w strukturze komunikacyjnej miasta; użyteczność i funkcjonalność dla przyjezdnych i mieszkańców; aspekt historyczny i kulturowy miejsca. Koncepcja przewiduje także połączenie kładką pieszą z ul. Głogowską w sąsiedztwie Dworca Zachodniego i zawiera konkretne rozwiązania komunikacyjne.

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrznej elewacji budynku - przygotowano dwie propozycje, które będą przedmiotem konsultacji społecznych, przeprowadzonych do końca października br. Pierwszy wariant przewiduje odtworzenie historycznej fasady dworca, drugi o zdecydowanie współczesnej architekturze, w którą wkomponowano jednak architektoniczne akcenty dawnego budynku (wizualizacje dostępne obok tekstu, a więcej na stronie PKP). - Jeśli dyskusje nad wariantami będą tak burzliwe jak u mnie w domu, to zapowiada się to ciekawie - mówił pół żartem prezydent Jacek Jaśkowiak.

Prezydent dziękował za kilkumiesięczną pracę i zaangażowanie miejskim urzędnikom, władzom PKP, a także za wsparcie obecnemu na konferencji posłowi Rafałowi Grupińskiemu. Prezydent podkreślał, że Dworzec Główny PKP będzie centralnym miejscem innego ważnego projektu - kolei metropolitarnej. - Temat Dworca Głównego był bardzo często zgłaszany w czasie kampanii wyborczej podczas moich spotkań z mieszkańcami - wspominał Jaśkowiak dodając, że ważna jest zarówno funkcjonalność jak i estetyka tego miejsca. W projekcie duży akcent położono na hol dworca spełniający najwyższe standardy oraz zagospodarowanie placu przed budynkiem z zielenią i miejscami do siedzenia.

Zastępca Prezydenta Maciej Wudarski chwalił też dobrą współpracę z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zaznaczył, że wokół dworca stworzony zostanie system komunikacji przyjazny dla ludzi, z łatwym dostępem do transportu publicznego. - Obecnie ten układ komunikacyjnych jest trochę rozchwiany - ocenił wiceprezydent.

W ramach dalszej współpracy Poznań zobowiązuje się, m.in., do uregulowania stanu prawnego działek ewidencyjnych niezbędnych do realizacji przedmiotowej inwestycji.

(mat)