Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Ulice kobiet

Projekt, który ma przypomnieć o tym, że sto lat temu Polkom przyznano prawa wyborcze i możliwość zasiadania w Sejmie, a jednocześnie zwrócić uwagę, że w przestrzeni miejskiej nadal mniejszość ulic nosi imiona kobiet.

ul. Piekary, fot. M. Malinowski
ul. Piekary, fot. M. Malinowski

Od 11 do 19 września, w kilku wyznaczonych miejscach uczestnicy wydarzenia włóczką i igłą sprawią, że na czas akcji patronkami tych miejsc staną się wybitne kobiety związane z Poznaniem. Ich nazwiska wyszyte zostaną na specjalnych bilbordach.

Na początku spotkanie na Wildzie, gdzie mieszkała Maria Rataj, autorka "Grzesznego miasta", barwnych wspomnień z międzywojennego i okupowanego Poznania.

Później Jeżyce, gdzie osiedlili się Bambrzy, którym Maria Paradowska poświęciła dużą część życia tworząc dedykowane im Towarzystwo i Muzeum.

Hotel Bazar stał się tłem dla aktu przemiany Marii Komornickiej, która zmieniając płeć stała się inspiracją dla środowisk feministycznych i LGBT.

Następnie na ul. Piekary, w okolicy siedziby legendarnej stacji radiowej "S", którą założyła Krystyna Laskowicz, działaczka opozycyjna i współtwórczyni "Solidarności" na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Dwa wątki z życia Zofii Trojanowiczowej zaprowadzą uczestników akcji przed CK Zamek. Bardzo blisko stąd do Collegium Novum, w którym na polonistyce badała romantyzm i do Muzeum Poznańskiego Czerwca, którego wydarzeniom poświęciła pierwszą w PRL książkę.

 "Ulice kobiet" to projekt realizowany przez Fundację Barak Kultury na zlecenie Urzędu Miasta Poznania, we współpracy z Martą Mazurek, Pełnomocniczką Prezydenta Miasta Poznania ds. Przeciwdziałania Wykluczeniom. Akcję wyszywania, w którą włączyć mogą się przechodnie i mieszkańcy dzielnic, poprowadzi grupa a la teatr.

Program:

  • wtorek, 11 września, g. 13-18 - Maria Rataj, ul. Spychalskiego/Dolina
  • środa, 12 września, g. 13-18 - Maria Paradowska, ul. Św. Wawrzyńca w okolicy Zagrody Bamberskiej
  • czwartek, 13 września, g. 13-18 - Maria Komornicka, al. Marcinkowskiego w pobliżu Hotelu Bazar
  • wtorek, 18 września, g. 13-18 - Krystyna Laskowicz, ul. Piekary 17 (parking strzeżony)
  • środa, 19 września, g. 13-18 - Zofia Trojanowiczowa, ul. Św. Marcin przed CK Zamek

oprac. red.

Zobacz także: