grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

W trosce o zdrowe zęby dzieci

Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji wieloletniego programu polityki zdrowotnej z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

Fot. medicor-poznan.pl - grafika artykułu
Fot. medicor-poznan.pl

Program dotyczy profilaktyki stomatologicznej skierowanej do dzieci wieku 7-11 lat zamieszkałych w Poznaniu i zaplanowany jest na lata 2021-2023. Działania obejmą ostatecznie ok. 30% tej grupy wiekowej, tj. ok. 7460 dzieci rocznie.

Jego celem jest poprawa stanu zdrowia małych poznaniaków poprzez przeprowadzenie działań edukacyjnych oraz badań w kierunku zapobiegania próchnicy. Program taki będzie realizowany przez Miasto po raz pierwszy. Program uzyskał pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Próchnica stanowi istotny problem zdrowotny w populacji dzieci i młodzieży. Najwłaściwszym sposobem ograniczenia rozwoju choroby jest przede wszystkim profilaktyka, czyli właściwa higiena jamy ustnej, prawidłowe odżywianie oraz regularne zabiegi profilaktyczne. Działania profilaktyczne powinny mieć one charakter kompleksowy, obejmować edukację rodziców i dzieci, okresowe kontrolne wizyty stomatologiczne oraz naukę współodpowiedzialności za stan zdrowia.

Przewidziane w programie badanie stomatologiczne wraz z instruktażem higieny jamy ustnej oraz lakowanie bruzd zębów szóstych w populacji dzieci do ukończenia 8 roku życia są świadczeniami gwarantowanymi, jednakże w związku z dużym rozpowszechnieniem problemu próchnicy zębów wśród najmłodszych przeprowadzenie wskazanych w programie interwencji jest zasadne i będzie stanowiło istotne uzupełnienie świadczeń istniejących. Ponadto w populacji osób po ukończeniu 8 roku życia lakowanie bruzd zębów szóstych nie jest już świadczeniem gwarantowanym, ma to zatem stanowić uzupełnienie usług oferowanych w ramach NFZ. Wszystkie wymienione w projekcie programu działania są zgodne z zaleceniami oraz rekomendacjami w zakresie profilaktyki stomatologicznej.

oprac. red.