grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Stan wojenny... na Jeziorze Kierskim

Dekret o stanie wojennym pozwalał Milicji Obywatelskiej i innym służbom zatrzymywać i rekwirować pojazdy, które poruszały się bez wymaganych zezwoleń. Dotyczyło to nie tylko samochodów, ale także... pociągów, samolotów, a nawet statków! Prawdopodobnie korzystając z tych uprawień milicja "aresztowała" statek spacerowy Poznań 1, pływający po Jeziorze Kierskim.

Akcja z biało-czerwoną

Harcerze z Szarych Szeregów nie pogodzili się z okupacyjną rzeczywistością Poznania. W tamtym czasie liczył się każdy znak, że Polacy się nie poddają.

Poznań 1946-1948

Portal cyryl.poznan.pl zaprezentował kolekcję zdjęć przedstawiających Poznań tuż po drugiej wojnie światowej. Ich autorem jest Antonii Czarkowski.

Uczony

Ojciec założyciel Uniwersytetu Poznańskiego, odkrywca Biskupina, erudyta cieszący się międzynarodową sławą, a także niezłomny patriota, konspirator i filantrop. 50 lat temu odszedł prof. Józef Kostrzewski.

Pierwszy tom "Głogowskiej"

Kronika Miasta Poznania wzięła na warsztat jedną z najważniejszych poznańskich ulic: Głogowską. O jej znaczeniu świadczy fakt, że poświęcono jej dwa tomy. Pierwszy ukazał się teraz, premierę drugiego zaplanowano na listopad.

Poznański cichociemny

15 lat temu zmarł Przemysław Bystrzycki, dziennikarz i redaktor, autor wielu książek. W czasie wojny przeszedł przeszkolenie w Anglii, a potem został zrzucony na spadochronie w okupowanej Polsce, stając się jednym z legendarnych cichociemnych.

Bamberska saga

"Przez zmierzchy i świty" Mai Rausch to pełna ciepła, historii i wspomnień książka o poznańskich Bambrach. Są w niej też wątki rodzinne, bowiem przodkowie autorki byli wśród osadników z Górnej Frankonii, którzy 300 lat temu przywędrowali do Poznania.

300 lat razem

Ukazała się publikacja albumowa Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak poświęcona historii poznańskich Bambrów i ich obecności w naszym mieście od trzech stuleci.

Przewodzi Partia

360 kamienic z nową elewacją, 6 tys. wymalowanych bram, milion wsadzonych kwiatów, a także 70 tysięcy widzów na wyremontowanym Stadionie im. 22 Lipca i Edward Gierek w roli "sprawiedliwego gospodarza". Centralne Dożynki w Poznaniu.

Porządek à la Ratajski

Z rozwagą, spokojem i niezwykle sprawnie pełnił swoje obowiązki prezydenta Poznania Cyryl Ratajski we wrześniu 1939 roku. Dzięki temu uniknięto niepotrzebnego rozlewu krwi.

A więc wojna...

Tłumne wycieczki do Sierakowa, Puszczykowa i Boszkowa, remonty najważniejszych miejskich arterii, powódź i luxtorpeda na torach, a także powszechna mobilizacja, sypanie rowów przeciwlotniczych i świadomość nieuchronnego. Sierpień 1939 roku w Poznaniu.

Włącz się do gry

Hokejowy krążek ląduje na dnie basenu, sędzia daje znak i dwie drużyny zanurzają się pod wodę. Tak właśnie gra się w... hokej podwodny. W naszym mieście dostępne są też inne "niekonwencjonalne" dyscypliny: lacrosse, polo na rowerach, roller derby czy krykiet. Co wybierzecie dla siebie?

Toast Wilusia i "zaprzańcy"

Cesarz Wilhelm II lubił przyjeżdżać do Poznania w sierpniu. Latem 1910 roku odbierał swój najnowszy zamek, a trzy lata później - imponującą kaplicę w stylu bizantyjskim. Ta druga wizyta wywołała niemałe emocje - jednak za sprawą... Polaków.

Strona 1 2 174