grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Stan wojenny... na Jeziorze Kierskim

Dekret o stanie wojennym pozwalał Milicji Obywatelskiej i innym służbom zatrzymywać i rekwirować pojazdy, które poruszały się bez wymaganych zezwoleń. Dotyczyło to nie tylko samochodów, ale także... pociągów, samolotów, a nawet statków! Prawdopodobnie korzystając z tych uprawień milicja "aresztowała" statek spacerowy Poznań 1, pływający po Jeziorze Kierskim.

Akcja z biało-czerwoną

Harcerze z Szarych Szeregów nie pogodzili się z okupacyjną rzeczywistością Poznania. W tamtym czasie liczył się każdy znak, że Polacy się nie poddają.

Poznań 1946-1948

Portal cyryl.poznan.pl zaprezentował kolekcję zdjęć przedstawiających Poznań tuż po drugiej wojnie światowej. Ich autorem jest Antonii Czarkowski.

Poznańskie rocznice listopadowe

W każdym miesiącu, każdego dnia przypada jakaś rocznica. Nasz wybór ogranicza się do rocznic "okrągłych", ze szczególnym naciskiem na wydarzenia kulturalne.

Uczony

Ojciec założyciel Uniwersytetu Poznańskiego, odkrywca Biskupina, erudyta cieszący się międzynarodową sławą, a także niezłomny patriota, konspirator i filantrop. 50 lat temu odszedł prof. Józef Kostrzewski.

Pierwszy tom "Głogowskiej"

Kronika Miasta Poznania wzięła na warsztat jedną z najważniejszych poznańskich ulic: Głogowską. O jej znaczeniu świadczy fakt, że poświęcono jej dwa tomy. Pierwszy ukazał się teraz, premierę drugiego zaplanowano na listopad.

Poznański cichociemny

15 lat temu zmarł Przemysław Bystrzycki, dziennikarz i redaktor, autor wielu książek. W czasie wojny przeszedł przeszkolenie w Anglii, a potem został zrzucony na spadochronie w okupowanej Polsce, stając się jednym z legendarnych cichociemnych.

Poznańskie rocznice październikowe

W każdym miesiącu, każdego dnia przypada jakaś rocznica. Nasz wybór ogranicza się do rocznic "okrągłych", ze szczególnym naciskiem na wydarzenia kulturalne.

Bamberska saga

"Przez zmierzchy i świty" Mai Rausch to pełna ciepła, historii i wspomnień książka o poznańskich Bambrach. Są w niej też wątki rodzinne, bowiem przodkowie autorki byli wśród osadników z Górnej Frankonii, którzy 300 lat temu przywędrowali do Poznania.

300 lat razem

Ukazała się publikacja albumowa Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak poświęcona historii poznańskich Bambrów i ich obecności w naszym mieście od trzech stuleci.

Starych przewodników czar

Przewodniki po Poznaniu i informatory z lat 1929-1983 to najnowsza kolekcja na portalu cyryl.poznan.pl - Wirtualnym Muzeum Historii Poznania.

Szlak bojowy "Danuty" i "Poznańczyka"

We wrześniu 1939 roku w walkach obronnych w Wielkopolsce wzięły udział dwa poznańskie pociągi pancerne. Były to znane już z czasów powstania wielkopolskiego "Danuta" i "Poznańczyk".

Przewodzi Partia

360 kamienic z nową elewacją, 6 tys. wymalowanych bram, milion wsadzonych kwiatów, a także 70 tysięcy widzów na wyremontowanym Stadionie im. 22 Lipca i Edward Gierek w roli "sprawiedliwego gospodarza". Centralne Dożynki w Poznaniu.

Porządek à la Ratajski

Z rozwagą, spokojem i niezwykle sprawnie pełnił swoje obowiązki prezydenta Poznania Cyryl Ratajski we wrześniu 1939 roku. Dzięki temu uniknięto niepotrzebnego rozlewu krwi.

A więc wojna...

Tłumne wycieczki do Sierakowa, Puszczykowa i Boszkowa, remonty najważniejszych miejskich arterii, powódź i luxtorpeda na torach, a także powszechna mobilizacja, sypanie rowów przeciwlotniczych i świadomość nieuchronnego. Sierpień 1939 roku w Poznaniu.

Włącz się do gry

Hokejowy krążek ląduje na dnie basenu, sędzia daje znak i dwie drużyny zanurzają się pod wodę. Tak właśnie gra się w... hokej podwodny. W naszym mieście dostępne są też inne "niekonwencjonalne" dyscypliny: lacrosse, polo na rowerach, roller derby czy krykiet. Co wybierzecie dla siebie?

Toast Wilusia i "zaprzańcy"

Cesarz Wilhelm II lubił przyjeżdżać do Poznania w sierpniu. Latem 1910 roku odbierał swój najnowszy zamek, a trzy lata później - imponującą kaplicę w stylu bizantyjskim. Ta druga wizyta wywołała niemałe emocje - jednak za sprawą... Polaków.

Do Warszawy w dwie godziny? Może kiedyś...

21 sierpnia 1939 roku, czyli dokładnie 80 lat temu, z Poznania do Warszawy wyjechał pierwszy na tej trasie "superszybki" pociąg określany mianem luxtorpeda. Przejazd do stolicy trwał 3 godziny i 34 minuty.

80 złotych za pierwszą transmisję

Pierwsza relacja radiowa na żywo z wydarzenia sportowego miała miejsce w Poznaniu. Była to transmisja z meczu Warty Poznań, która podejmowała holenderski Philips Eindhoven.

Strona 1 2 174