grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Poznaniacy w Powstaniu Warszawskim

Wojenne losy rzuciły wielu poznaniaków i Wielkopolan do Warszawy. Gdy 1 sierpnia 1944 roku w stolicy wybuchło powstanie, do walki ruszyli nie tylko "warszawscy warszawiacy", ale także przyjezdni.

Czytaj artykuł
Łamigłówka o Poznaniu

Poznańska Łamigłówka to wydarzenie, podczas którego będzie okazja sprawdzić swoją wiedzę na temat Poznania i wszystkiego co z nim związane. Wydarzenie to jest realizowane w ramach miejskiego konkursu Centrum Warte Poznania.

Czytaj artykuł
Bambrzy świętują

Przybyli do Poznania 300 lat temu w 1719 roku - Bambrzy obchodzą swój wyjątkowy jubileusz. Obchody trwają przez cały rok, bo cały rok decyzją Rady Miasta jest Rokiem Bambrów. W sierpniu czeka nas wielka parada bamberska, a Wydawnictwo Miejskie Posnania szykuje wyjątkowe publikacje.

Czytaj artykuł
Bamberska Kronika

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski. Ich obecność miała ogromny wpływ na rozwój i tożsamość naszego miasta. To wydarzenie zasługuje, aby w całości poświęcić mu najnowszy tom Kroniki Miasta Poznania.

Czytaj artykuł
Historia pechowego basenu

Mija 40 lat od powstania otwartej pływalni na ratajskim brzegu Warty. Nie da się ukryć, że ten ciekawy obiekt, wybudowany z rozmachem i fantazją, miał prawdziwego pecha. Został zamknięty już kilka dni po otwarciu, a potem było tylko gorzej...

Czytaj artykuł
Kolejna usługa dla seniorów

Poznańscy seniorzy mogą skorzystać z kolejnej edycji usługi z pakietu VIVA Senior - pielęgnacji paznokci u stóp. Od 1 lipca 2019 pracownicy POZnan*KONTAKT przyjmują zgłoszenia od osób chętnych do udziału w nieodpłatnym projekcie.

Czytaj artykuł
Mały krok dla człowieka

50 lat temu pierwsi ludzi wylądowali na Księżycu. Z tej okazji Fotoplastykon zaprasza do obejrzenia wystawy "Misja na Księżyc" - wstęp dla wszystkich w cenie biletu ulgowego 2 zł. To nie wszystkie atrakcje.

Czytaj artykuł
Powrót

"Tutaj w Poznaniu - przyznali potem członkowie warszawskiej delegacji - Paderewskiego powitano naprawdę" - pisał w lipcu 1992 roku "Głos Wielkopolski". 27 lat temu prochy Mistrza wróciły do Ojczyzny.

Czytaj artykuł
Okrucieństwo na Ławicy - Poznański Czerwiec 1956

Maltretowani, bici, poniżani. Setki poznaniaków zatrzymanych 28 czerwca 1956 roku na ulicach miasta stały się ofiarami zemsty i odreagowania przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki.

Czytaj artykuł
Nieznane zdjęcia z czerwca 1956

Dramatyczne wydarzenia Poznańskiego Czerwca 1956 zostały uwiecznione na wielu fotografiach. Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 udało się pozyskać zdjęcia wcześniej niepublikowane.

Czytaj artykuł
Okrucieństwo bezsensownej wojny

Marina Podolska z Uniwersytetu Medycznego w Kazaniu w Rosji kończyła właśnie pisać książkę o wybitnym rosyjskim neurologu, prof. Jakowie Popielianskim. Rozdział poświęcony wojennym losom profesora wiązał się z naszym miastem. Szukając zdjęć zniszczonego Poznania, trafiła do Cyryla. I tak się zaczęło...

Czytaj artykuł
Student i studentka na ławeczce

Po pomnikach-ławeczkach prezentujących założycieli Wszechnicy Piastowskiej przyszedł czas na uhonorowanie studentów. Ławeczka prezentująca studenta i studentkę stanęła przed DS "Hanka" przy al. Niepodległości.

Czytaj artykuł
Opozycjonista, samorządowiec, sportowiec

Rodowity poznaniak, działacz opozycji w czasach PRL, samorządowiec, wiceprezydent Poznania. 10 lat temu zmarł Maciej Frankiewicz.

Czytaj artykuł
Nowe karty EKUZ ważne dłużej

Na trzy lata są od czerwca wydawane Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) osobom zatrudnionym oraz prowadzącym działalność gospodarczą (rolniczą i pozarolniczą). Dotychczas dla tej grupy uprawnionych dokumenty wydawane były na okres 18 miesięcy.

Czytaj artykuł
W Łazienkach Rzecznych nad Wartą

Budynek Miejskich Łazienek Rzecznych nad Wartą w Poznaniu odzyskuje dawny blask. Dzięki unijnej dotacji i środkom z budżetu miasta ten piękny, zabytkowy obiekt przechodzi głęboką renowację. Czy ciekawa historia łazienek zachęci poznaniaków do odwiedzania ich po zakończeniu wielkiego remontu?

Czytaj artykuł
Początek wolności

Kurka wodna, co my z tym teraz zrobimy? - zastanawiali się 5 czerwca 1989 roku nad ranem działacze Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Ich zwycięstwo w Poznaniu nie podlegało dyskusji. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza przegrała z kretesem, co otworzyło drogę do wolnej Polski.

Czytaj artykuł
Fotoplastykon, "pierwsi ludzie" i Brian May

Kto oglądał film "Pierwszy człowiek" mógł przeżyć namiastkę emocji jakie towarzyszyły pierwszym przedstawicielom naszego gatunku stawiającym stopę na Księżycu. Od 1 czerwca podobnie wrażenia zapewni Wam Fotoplastykon Poznański, który zmieni się w statek kosmiczny.

Czytaj artykuł
To ma iść!

"Jestem za oświeconym absolutyzmem, pod warunkiem że to ja będę oświeconym absolutem" - mawiał, choć był ponoć zdeklarowanym liberałem. 10 lat temu zmarł Wojciech Szczęsny Kaczmarek, pierwszy prezydent Poznania w III RP, który położył fundamenty pod szybki rozwój miasta.

Czytaj artykuł
"Biała" emigracja

Przed wojną mieszkało ich w Poznaniu kilkuset, tworzyli barwną grupę byłych carskich oficerów i drobnych ziemian. Łączyła ich wiara prawosławna - i strach przed Sowietami. Obawa jak najbardziej uzasadniona.

Czytaj artykuł
Śladami PeWuKi

Centrum Otwarte, Stowarzyszenie Architektów Polskich i Grupa MTP przygotowały również mapę "Śladami PeWuKi - mapy i spacery architektoniczne", na 90-lecie otwarcia w Poznaniu Powszechnej Wystawy Krajowej.

Czytaj artykuł
1 Strona 2 3 4 5