Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Fotoplastykon, "pierwsi ludzie" i Brian May

Kto oglądał film "Pierwszy człowiek" mógł przeżyć namiastkę emocji jakie towarzyszyły pierwszym przedstawicielom naszego gatunku stawiającym stopę na Księżycu. Od 1 czerwca podobnie wrażenia zapewni Wam Fotoplastykon Poznański, który zmieni się w statek kosmiczny.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Trójwymiarowe fotografie dokumentujące eksploracje kosmosu pochodzą ze wspólnego albumu pisarza Davida J. Eichera oraz Briana Maya, jednego z założycieli zespołu Queen. Gitarzysta - o czym nie wszyscy wiedzą, jest też miłośnikiem stereofotografii i doktorem astrofizyki.

Stany Zjednoczone i Związek Radziecki rywalizowały w XX w. o miano władcy przestrzeni pozaziemskiej. Rosjanie w 1957 roku wysłali w kosmos pierwszego sztucznego satelitę Sputnika. Jurij Gagarin był pierwszy człowiekiem w kosmosie. Jednak to Amerykanie - 20 lipca 1969 roku jako pierwsi ludzie postawili nogę na Księżycu. Byli to Neil Armstrong i Buzz Aldrin, uczestnicy lotu Apollo (Michael Collins, pilot modułu dowodzenia, pełnił misję na orbicie Księżyca).

Jak to się stało, że możemy oglądać trójwymiarowe fotografie z tych kosmicznych wojaży? Okazuje się, że uczestnicy lotów Apollo 11, 12 i 14 używali specjalnych kamer, które pozwalały na tego typu rejestrację. Kosmonauci przechodzili specjalne szkolenie, podczas którego uczyli się wykonywać tzw. sekwencyjne stereofotografie. - Technika ta polegała na robieniu dwóch niemalże identycznych zdjęć - z miejsc oddalonych od siebie o odległość zbliżoną do uśrednionego rozstawu ludzkich oczu. Przez ich nałożenie (w urządzeniach takich jak fotoplastykon) odbiorca odnosi wrażenie oglądania jednego, przestrzennego obrazu - wyjaśnia kurator wystawy Marcel Skierski.

Odwiedzając Fotoplastykon Poznański będziecie mogli towarzyszyć pierwszym astronautom w ich kosmicznej misji. Mimo iż odrestaurowany fotoplastykon nie przypomina statku Apollo, dzięki specjalnie przystosowanym fotografiom, pozwoli Wam niemal dotknąć Srebrnego Globu.

mnl, mat

  • Misja na Księżyc,
  • Fotoplastykon Poznański (ul. Ratajczaka 44),
  • czynna: 1.06-31.08,
  • bilety: 5 zł normalny, 2 zł ulgowy, 10 zł rodzinny, 20 zł grupowy