grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Regały zapraszają

Projekt "Miejski Regał Książkowy" wystartował. Cztery uliczne regały z książkami na wymianę pojawiły się w centrum Poznania.

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

"Miejski Regał Książkowy" jest jedną z inicjatyw nagrodzonych w konkursie "Centrum Warte Poznania" zorganizowanego przez Urząd Miasta. Jego celem było pozyskanie projektów kulturalnych i edukacyjnych, wzbogacających atrakcyjność centrum Poznania. Laureatka trzeciego miejsca Agata Tryksza zaproponowała ustawienie w kilku miejscach centrum Poznania mebli miejskich w formie przeszklonego regału, pozwalających na bezpłatną, anonimową i pozbawioną formalności wymianę książek. Jest to znana na całym świecie idea bookcrossingu, nazywana również uwalnianiem książek lub krążeniem książek.

W śródmieściu Poznania pojawiły się na razie cztery regały. W pobliżu - Centrum Kultury "Zamek", Biblioteki Raczyńskich, Teatru Polskiego i Galerii Miejskiej "Arsenał" (tutaj odbyła się nieformalna inauguracja projektu z udziałem zastępcy prezydenta Poznania Dariusza Jaworskiego).

Aby regały od początku wyposażone były w książki ogłoszono zbiórkę woluminów m.in. wśród pracowników Urzędu Miasta. Część swoich zbiorów przekazało również Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Wydział Kultury i Sztuki.

W ramach Centrum Warte Poznania wkrótce realizowane będą inne projekty wyłonione w konkursie. W dniach 11-14 października odbędzie się festiwal akordeonowy "Accorde'on-line" realizowany przez Biuro Koncertowe ArteFakt Krzysztofa Sameli. Podczas dwóch październikowych weekendów (20-21.10. i 27-28.10.) na pl. Wolności odbędzie się impreza pt. "Dziecko potrafi" przygotowana przez Krzysztofa Deszczyńskiego. W październiku także projekt "Gram bo lubię" Stowarzyszenia Wędrowni Architekci, polegający na zamontowaniu w śródmieściu stołów do gier planszowych.

Projekt Centrum Warte Poznania od początku wspierała Komisja Rewitalizacji. Jej przewodniczący Mariusz Wiśniewski liczy, że dzięki zwycięskim projektom więcej ludzi będzie przyjeżdżać do centrum, żeby spędzać tutaj wolny czas. Zapowiada również, iż będzie zabiegał, aby oszczędności budżetowe nie dotknęły tego programu.