Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

StrawbAIRies - truskawka a jakość powietrza

Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu bierze udział w międzynarodowym projekcie, w który ma szanse włączyć się każdy kto spełni trzy kryteria. Główną rolę w projekcie odegrają truskawki.

Fot. materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów

Nazwa projektu - strawbAIRies - wzięła się z gry słów: strawberries, oznaczającego truskawki i air - powietrze. W tym samym czasie mieszkańcy Poznania, Tartu (Estonia), Paryża (Francja), Antwerpii (Belgia), Zurychu (Szwajcaria) i Lizbony (Portugalia) otrzymają pod opiekę truskawki i komonicę zwyczajną. Ich sadzonki pomogą naukowcom poznać wpływ ruchu drogowego w Poznaniu na zanieczyszczenie powietrza oraz efektywność owadów zapylających w okolicy miejsca zamieszkania, pracy lub szkoły każdego z uczestników.

Wszyscy, którzy chcieliby w tym pomóc i przy okazji poznać faktyczny stan powietrza badany bezpośrednio na swoim parapecie oraz dowiedzieć się więcej o owadach zapylających w swojej okolicy - muszą spełnić 3 kryteria:

  • mieszkać w granicach miasta Poznania,
  • w miesiącach maj-czerwiec 2019 sumiennie zaopiekować się dwoma sadzonkami roślin - podlewać je i śledzić rozwój ich kwiatów i owoców,
  • podzielić się swoimi obserwacjami (za pomocą formularza online) dotyczącymi rozwoju kwiatów i owoców w trakcie okresu badań i zebrać dla organizatorów (strączki i liście) pod koniec czerwca.

Uczestnikami mogą być zarówno indywidualne osoby, firmy, organizacje, jak i szkoły.

Do akcji można dołączyć poprzez zarejestrowanie się do 22. kwietnia 2019 r. za pomocą kwestionariusza dostępnego tutaj.

W razie pytań - kontakt z Instytutem Zoologii pod adresem citsci.IZ@gmail.com lub z grupą badaczy w Antwerpii: strawbAIRies@uantwerpen.be, w tytule maila należy wpisać nazwę miasta, z którego się pochodzi.

oprac. red.