grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Budżet sportu

Koniec tradycyjnie wiąże się z pracami nad nowym budżetem Miasta. Radni z Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki spotkali się, aby porozmawiać o środkach, które zostaną przeznaczone na sport.

Fot. POSiR Poznań - grafika artykułu
Fot. POSiR Poznań

Decydowanie o pieniądzach, które mają zostać przeznaczona na sport, z pewnością nie jest łatwe. Należy ustalić, które z już istniejących obiektów wymagają remontu lub zakupu nowego sprzętu, jakie dyscypliny powinny zostać doinwestowane, jaki sprzęt zakupić oraz jakie nowe obiekty są potrzebne mieszkańcom Poznania. A w tym wszystkim nie można zapomnieć o odpowiedniej promocji i upowszechnianiu kultury fizycznej. Widać zatem, że potrzeby są duże.

Z prezentacji przedstawionej radnym przez Piotra Husejkę - Skarbnika Miasta Poznania - wynika, że w 2022 roku na sport zostanie przeznaczone mniej pieniędzy niż rok wcześniej. Przykładowo na organizację imprez sportowych o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym w 2021 roku przeznaczono 2.240.000 zł, a w przyszłorocznym budżecie znajduje się o ponad 350.000 mniej, na upowszechnienie nauki pływania dla dzieci ze szkół podstawowych przeznaczymy 900.000, czyli o 120.000 mniej niż rok wcześniej, a na prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci, młodzieży i seniorów Poznań przeznaczy ponad 2 mln mniej niż w 2021 roku.

Więcej środków zostanie przeznaczonych na udział poznańskich drużyn sportowych w grach zespołowych w rozgrywkach ligowych oraz na propagowanie wydarzeń sportowych promujących Poznań w kraju i za granicą. Zmianie nie ulegną kwoty przeznaczone na organizację stałych zajęć sportowych dla osób niepełnosprawnych.

W przyszłorocznym budżecie zaplanowano także kilka inwestycji. Warto wśród nich wymienić zadaszenie boiska treningowego na Golęcinie (5.432.875 zł), modernizację Ośrodka Rataje (700.000 zł) czy modernizację hali sportowej przy ul. Chojnickiej (30.000 zł). Ponadto zaplanowano również środki na budowę skateparku na Świerczewie, pływalni krytej przy ul. Taborowej oraz toru wrotkarskiego.

wi