Na spotkanie do sali sesyjnej przybyli licznie mieszkańcy osiedla oraz wspierające ich osoby i organizacje. Na początku urzędnicy z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta przypomnieli historię tego terenu. Najstarszy wpis w księdze wieczystej pochodzi z 1883 roku i dotyczy parafii Jana Jerozolimskiego za Murami. Teren nie podlegał uwłaszczeniu w czasie PRL, nie był także przejęty przez Miasto Poznań, właścicielem była parafia. Przewodnicząca Komisji Małgorzata Woźniak podkreśliła, że stroną właściwą do rozmów jest strona kościelna, zwróciła też uwagę, że teren osiedla zamieszkuje blisko 700 osób, które nie mają innych mieszkań.
Mieszkańcy osiedla maltańskiego mówili m.in., że żyją tam od pokoleń, przez lata przebudowywali swoje mieszkania, od lat 70. XX wieku do 2006 roku płacili na rzecz Miasta podatek od nieruchomości. Teraz parafia przekazała grunt w dzierżawę spółce, a mieszkańcy otrzymali wypowiedzenia. Dyrektorka Biura Spraw Lokalowych zachęcała mieszkańców do składania wniosków o najem mieszkania komunalnego lub socjalnego, deklarowała pomoc ze strony pracowników BSL w wypełnieniu wniosków. Takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje mieszkańców, którzy nie chcą wyprowadzać się z zamieszkiwanego miejsca, nie są pewni czy zakwalifikują się na mieszkanie w zasobie miejskim, a czas oczekiwania na mieszkanie komunalnej jest długi w stosunku do wypowiedzeń jakie otrzymali. O tym mówił również przedstawiciel Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, podkreślając, że mieszkańcy Osiedla Maltańskiego nie mają alternatywy i Miasto powinno stanąć w ich obronie. Reprezentujący mieszkańców pełnomocnik poinformował, że część z nich złożyła już wnioski o zasiedzenie nieruchomości, a kolejni przygotowują takie wnioski. Jego zdaniem stan prawny nieruchomości jest sporny. Przedstawicielka partii Razem mówiła z kolei, że spółka ma przygotować teren do sprzedaży i ma tam powstać zabudowa wielorodzinna. Jej zdaniem Miasto powinno zainteresować się do dalej będzie działo się z obszarem położonym przy terenach rekreacyjnych i przyrodniczych.
Radna Halina Owsianna podkreślała, że siłą mieszkańców jest to, że są zjednoczeni w swoich działaniach i sugerowała zwrócenie się o pomoc do prawników Urzędu Miasta. Przewodnicząca Komisji Małgorzata Woźniak deklarowała otwartość radnych i kontynuowanie tematu, zapowiedziała kolejne spotkanie, na które zaproszeni zostaną przedstawiciele strony kościelnej i spółki.
*
W innym punkcie posiedzenia Komisja zapoznała się z informację przedstawioną przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych na temat lokali użytkowych w zasobie ZKZL. Takich lokali jest ok. 1500, ponadto 500 garaży i miejsc postojowych w halach garażowych, 31 budynków NZOZ (ok. 250 lokali), 75 lokali w fortach, schronach i bunkrach. W ostatnich latach ZKZL borykał się z trudna sytuacją rynkową związaną m.in. z pandemią, wojną za naszą wschodnią granicą, a także przenoszeniem się handlu do internetu. Wszystko to przekłada się na spadek liczby wynajmowanych lokali. ZKZL stara się elastycznie dostosowywać do nowych warunków. Rozszerza się m.in. współpraca z siecią Żabka, z operatorami stacji ładowania samochodów elektrycznych. ZKZL prowadzi również program wsparcia dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej. Instytucja angażuje się także w akcje społeczne i udostępnia swoje budynki na murale np. związany z projektem "Poznanianki".
oprac. red.