grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Ile jest Ósemek w Ósemkach?

Komisja Kultury i Nauki odwiedziła Teatr Ósmego Dnia, aby zapoznać się z obecną działalnością i perspektywami rozwoju tej miejskiej instytucji kultury. W porządku obrad znalazły się też inne tematy, w tym nazewnictwo ulic i skwerów.

Przygotowania do premiery Teatru Ósmego Dnia "KAFKA: [tekst urywa się]", grudzień 2022 r., fot. Zdzisław Orłowski - grafika artykułu
Przygotowania do premiery Teatru Ósmego Dnia "KAFKA: [tekst urywa się]", grudzień 2022 r., fot. Zdzisław Orłowski

- Ile jest Teatru Ósmego dnia w Teatrze Ósmego Dnia? - tymi słowami zagaił spotkanie przewodniczący Komisji Grzegorz Jura.
- Myślę, że sto procent - zapewniła dyrektorka "Ósemek" Renata Stolarska. Opowiedziała jak wyglądał miniony rok i jakie są plany na rok bieżący.
Oprócz własnych spektakli Teatr prowadzi działania gościnne, którym Ósemki udzielają przestrzeni, sprzętu i innego rodzaju pomocy. Teatr Ósmego Dnia zawsze był otwarty.

W 2022 roku zaplanowano 87 wydarzeń, a zrealizowano ponad 140. Częściowo było to spowodowane wojną w Ukrainie i organizowaniem wydarzeń, spotkań, zajęć dla uchodźców. Premiery w ubiegłym roku to m.in.: "Wąsy kota" (Teatr Łapaczy Snów); "WYszarpane"; "Kafka: [tekst urywa się]"; "Wiersze, które należy mówić głośno". Obchodzono też jubileusz 30-lecia Ośrodka Teatru Ósmego Dnia. Prezentowano plenerowe spektakle poza Poznaniem (Toruń, Łódź, Siedlce). Odbyły się gościnne prezentacje kilkunastu grup teatralnych. Ponadto spotkania, wystawy, panele dyskusyjne.

Plany na 2023 rok to siedem wydarzeń premierowych, w tym duży spektakl plenerowy, kontynuacja projektów warsztatowych dla dzieci. W planach także wygospodarowanie nowej, niewielkiej sali prób oraz pokoju nagrań.

W opinii przewodniczącego Komisji Grzegorza Jury Teatr Ósmego Dnia był kiedyś autorski, pracował na własnych tekstach, teraz to się zmienia i ma coraz mniej wspólnego z tym czym Ósemki były na początku. Z taką opinią nie zgodziła się Renata Stolarska przypominając, że nadal wiele wydarzeń Teatru opartych jest na tekstach, scenariuszach napisanych przez jego aktorów. Nawet nowi aktorzy są artystami, którzy wyrośli na tradycji Ósemek. Zdaniem radnej Lidii Dudziak tradycja Teatru Ósmego Dnia to także występowanie w stanie wojennym w kościołach, wykonywanie kolęd. Radna Dorota Bonk-Hammermeister przypomniała, że "Ósemki" od początku były zarówno teatrem jak i ośrodkiem teatralnym. Teatr Ósmego Dnia ewoluuje odpowiadając na aktualne potrzeby, integruje.

Przewodniczących Rady Miasta Grzegorz Ganowicz zwrócił uwagę, że przez blisko 60 lat swojego istnienia (jubileusz przypada w 2024 roku) Teatr Ósmego Dnia był różny, posługiwał się tekstami różnych autorów, a efekt w postaci spektaklu teatralnego był efektem pracy zbiorowej. W Ósemkach zawsze też był element buntu i braku zgody na zło dziejące się na świecie. Ważne było również budowanie wspólnoty. Dyrektorka Renata Stolarska dodała, że zmienia się wielu teatrów. Zaciera się granica między stricte teatrem repertuarowym, a miejscem gdzie organizowane są też spektakle i wydarzenia gościnne.

*

Komisja pozytywnie zaopiniowała dwa projekty uchwał nazewniczych. Skwer położony w rejonie ulic Bluszczowej, Wiśniowej i Wspólnej ma otrzymać imię Anieli Chosłowskiej. Patronka urodziła się 11 lutego 1890 r. w Głuchowie. W 1907 r. ukończyła średnią szkołę żeńską w Poznaniu a następnie dwuletni kurs języka francuskiego w Szwajcarii. W latach 1912-1914 była nauczycielką języka francuskiego w liceum żeńskim w Krakowie. Po I wojnie światowej przyjechała do Wielkopolski i podjęła pracę urzędniczki prasowej w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej, gdzie do jej obowiązków należało tłumaczenie i streszczanie artykułów z pism francuskich i niemieckich. Stąd została przeniesiona do biura prasowego w Starostwie Grodzkim. Następnie pracowała w Urzędzie Miejskim w Poznaniu, gdzie do 1 sierpnia 1939 r. pełniła funkcję sekretarza miejskiego. Za czasów prezydentury Cyryla Ratajskiego uczestniczyła w tworzeniu strategicznych ram i kierunków rozwoju miasta, zorganizowała archiwum akt miasta Poznania. W czasie okupacji ukrywała, z narażeniem własnego życia, dokumenty osobowe poszukiwanych przez Niemców polskich patriotów. Dzięki jej działaniom wielu z nich nie trafiło do obozów koncentracyjnych. Zajmowała się także gromadzeniem informacji o dziejach Poznania, w szczególności dotyczących poznańskich gimnazjów. Zmarła 19 września 1963 r. Została pochowana na cmentarzu parafii Bożego Ciała przy ul. Bluszczowej w Poznaniu.

Ulica odchodząca od ul. Bożydara otrzyma nazwę Bakaliowa. Zlokalizowana jest w rejonie, w którym obowiązuje nazewnictwo ulic pochodzące między innymi od nazw bakalii (np. ul. Daktylowa, ul. Rodzynkowa). Proponowana nazwa uwzględnia zatem tradycje nazewnicze, zapewniając jednolity charakter nazewnictwa w tym rejonie miasta.

Nie zaopiniowano projektu w sprawie nadania parkowi na Grunwaldzie nazwy: park Astronomiczny Jana Heweliusza. Radny Przemysław Alexandrowicz zgłosił poprawkę, aby nazwa brzmiała: park astronoma Jana Heweliusza. Poprawka została przyjęta w związku z tym konieczne będzie przygotowanie nowego projektu z zaproponowaną nazwą.

*

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie jednolitego tekstu statutu Wydawnictwa Miejskiego Posnania, w związku z koniecznością wprowadzenia zmian formalnych. Pełniąca obowiązki dyrektora Wydawnictwa Joanna Gaca-Wyczółkowska zasygnalizowała Komisji, że w tym roku statut instytucji będzie jeszcze wymagał zmian. Do statutu trzeba wprowadzić zadania i pola aktywności prowadzone przez Wydawnictwo, które jeszcze nie zostały ujęte w dokumencie. To na przykład Poznańskie Archiwum Historii mówionej, czy bezpłatny miesięcznik "Senioralny Poznań", który zastąpił nie wydawany już informator "POZnan*". Przypomniała też, że w tym roku przypada jubileusz 100-lecia Kroniki Miasta Poznania. Główne uroczystości odbędą się w czerwcu.

oprac. red.

Zobacz także: