grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

LVIII sesja RMP

Pierwsza w 2022 roku sesja Rady Miasta Poznania odbyła się 18 stycznia.

Rada Miasta jednogłośnie przyjęła projekt uchwały zgłoszony przez inicjatywę Moratorium dla drzew w lasach ochronnych Poznania (fot. Koalicja ZaZieleń Poznań) - grafika artykułu
Rada Miasta jednogłośnie przyjęła projekt uchwały zgłoszony przez inicjatywę Moratorium dla drzew w lasach ochronnych Poznania (fot. Koalicja ZaZieleń Poznań)

Jednogłośne poparcie radnych wszystkich klubów uzyskał projekt będący wynikiem inicjatywy społecznej w sprawie wyznaczenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Poznania na rzecz zabezpieczenia lasów ochronnych dla miasta przed użytkowaniem rębnym. Projekt zakłada podejmowanie wszelkich możliwych i prawem dopuszczalnych działań, bez zbędnej zwłoki, mających na celu zabezpieczenie lasów ochronnych, które są położone w granicach miasta Poznania oraz w odległości do 10 km od granic miasta przed użytkowaniem rębnym w ramach gospodarki leśnej prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP). Uchwała wskazuje, że dla realizacji jej celu wyznacza się działania polegające na uzyskaniu respektowania przez PGL LP priorytetu funkcji społecznej w lasach ochronnych Poznania, przez podjęcie negocjacji na szczeblu Regionalnej Dyrekcji LP, zabezpieczających tymczasowo te lasy przed użytkowaniem rębnym. W szczególności dotyczyć to powinno użytku ekologicznego "Darzybór". W uchwale mowa jest też o powzięciu działań na rzecz opracowania projektu zmian legislacyjnych, trwale zabezpieczających lasy ochronne przed gospodarką surowcową, w porozumieniu z samorządami innych miast oraz we współpracy z wielkopolskimi naukowcami i posłami do parlamentu.

Uchwała w sprawie ustalenia wysokości diet dla radnych Rady Miasta Poznania była efektem rozporządzenia z dnia 27 października 2021 r., w którym Rada Ministrów określiła maksymalną wysokość diet przysługujących radnemu w ciągu miesiąca, uwzględniając liczbę mieszkańców gminy. Z przepisów ustawy o samorządzie gminnym oraz z rozporządzenia wykonawczego wynika, że przy ustalaniu wysokości diet radnych gminy rada ma obowiązek wzięcia pod uwagę zarówno liczby mieszkańców danej gminy, jak i funkcji pełnionych przez radnego. W uchwale przyjęto jako podstawę wyliczania wysokości diety radnego zaokrągloną do pełnych złotych "w dół" kwotę maksymalną, wynikającą z art. 25 ust. 6 ustawy o samorządzie gminnym. Przyjęto miesięczną dietę w wysokości 50% kwoty stanowiącej podstawę wyliczenia diety. Zwiększenie wysokości diety uzależniono od pełnionych funkcji przez radnego. Wprowadzono mechanizm zwiększania wysokości diety w powiązaniu z członkostwem radnego w komisjach rady, przy czym wzrost diety z tego tytułu ograniczony został do członkostwa w maksymalnie trzech komisjach. Utrzymano mechanizm zmniejszania wysokości diety w związku z nieobecnością radnego na sesjach rady oraz posiedzeniach komisji.

Przyjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru "Osiedle Stefana Batorego - część północna" w Poznaniu. Inicjatywę w tej sprawie zgłosiła radna Ewa Jemielity. Obszar objęty opracowaniem o powierzchni ok. 23 ha, znajduje się w północnej części Poznania, na Piątkowie, na obszarze zlokalizowanym w obrębie ulic: Opieńskiego, Szeligowskiego i Umultowskiej. Na północnej granicy obszaru biegnie linia kolejowa. W uzasadnieniu do uchwały wskazano m.in., że przystąpienie do prac nad miejscowym planem pozwoli na utrzymanie na tym obszarze funkcji wiodących i funkcji uzupełniających (m.in. zieleń i tereny komunikacji), określonych w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego przyjętym przez Radę Miasta w 2014 roku.

W sprawach nazewniczych rada zdecydowała m.in, że w Poznaniu będzie skwer Bohdana Smolenia i ulicę Franciszka Jacha. Skwer mający otrzymać imię Bohdana Smolenia znajduje się u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej. Jego patron urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku-Białej. W latach 1968-1977 występował w krakowskim kabarecie "Pod Budą" (był jego założycielem), z którym na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu w 1972 r. otrzymał główną nagrodę. Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez 7 lat w poznańskim kabarecie "Tey". W latach 1999-2015 występował w serialu "Świat według Kiepskich". W 2002 roku był współtwórcą ogólnopolskiego Festiwalu "Zostań Gwiazdą Kabaretu", który istnieje do dziś i promuje twórczość młodych kabaretów. W roku 2007 założył fundację pod nazwą "Fundacja Stworzenia Pana Smolenia", która zajmuje się hipoterapią dzieci. Zmarł 15 grudnia 2016 r., spoczywa na cmentarzu w podpoznańskim Przeźmierowie. Z kolei ulica odchodząca od styku ulic Głuszyna i Sypniewo ma otrzymać imię Franciszka Jacha, urodzonego się 28 stycznia 1894 r. w Januszkowie koło Żnina, powstańca wielkopolskiego i zasłużonego pilota. Franciszek Jach był pilotem i instruktorem w utworzonej w Ławicy I Wielkopolskiej eskadrze lotniczej (polnej). W czasie pobytu na wschodzie ppor. Jach zasłynął brawurowymi atakami na pozycje sowieckie i największą liczbą lotów bojowych. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. W grudniu 1920 r. jako kapitan został dowódcą eskadry szkolnej w Oficerskiej Szkole Obserwatorów Lotniczych w Toruniu. W listopadzie 1922 r. został przeniesiony do 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu. Zajmował się amatorsko szybownictwem, projektował i budował szybowce. Od 1929 r. służył w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. 7 października 1931 r. ustanowił w Bezmiechowej w Bieszczadach szybowcowy rekord Polski, utrzymując się w powietrzu 3 godziny 12 minut i 16 sekund. W maju 1933 r. został przeniesiony w stan spoczynku. Po wybuchu II wojny światowej zmobilizowany, brał udział w kampanii wrześniowej, organizując obronę przeciwlotniczą na szlakach ewakuacji w Dęblinie, Zamościu i Lwowie. Czas II wojny światowej spędził w kraju, zajmując się działalnością konspiracyjną związaną z lotnictwem. Zmarł 13 maja 1944 r. w szpitalu w Lublinie na skutek ran doznanych podczas radzieckiego nalotu 11 maja 1944 r.

W zatwierdzonym na 2022 rok planie kontroli Komisji Rewizyjnej przewidziano: kontynuację kontroli zbywania w trybie bezprzetargowym nieruchomości Miasta i komunalnych nieruchomości lokalowych; kontrolę Prezydenta pod kątem nadzoru nad realizacją zadań komunalnych spółek Miasta Poznania; kontrolę delegacji krajowych i zagranicznych, wykorzystanie limitów pojazdów służbowych oraz analizę wydatków Urzędu Miasta w zakresie diet, podróży służbowych oraz ryczałtów samochodowych w 2020 i 2021 roku; kontrolę wydatków Urzędu Miasta na szkolenia w latach 2018-2021; kontrolę Wydziału Gospodarki Komunalnej - wydatki związane z ekologią (śmieci, nieczystości, niezagospodarowane tereny) w okresie 2019-2021; transport zbiorowy, samochodowy i pieszy w Poznaniu - realizacja założeń polityki mobilności transportowej  w latach 2020-2021.

oprac. red.