grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

LXXVIII sesja RMP

Sesja Rady Miasta Poznania w dniu 24 stycznia liczyła ponad dwadzieścia punktów, w tym bardzo szeroko dyskutowane takie jak: "uchwała krajobrazowa", stanowisko w sprawie ochrony terenów zieleni na Górczynie, uchwała w sprawie rozpatrzenia petycji o ekspertyzie ekosystemowej. Nie zabrakło także oświadczeń radnych dotyczących bieżących spraw w mieście. 

Sesja RMP w dniu 24.01.2023 r. - grafika artykułu
Sesja RMP w dniu 24.01.2023 r.

W punkcie przeznaczonym na oświadczenia radny Paweł Sowa omówił stan poznańskiej komunikacji miejskiej w związku z licznymi remontami. Zaprezentował mapę z wyłączonym z ruchu tramwajów centrum i częściowo zamkniętą trasą PST. Radny zaapelował do radnych o refleksję nad stanem komunikacji miejskiej i prosił o rozważenie, czy ograniczenie częstotliwości kursów, nie spowoduje raczej strat zamiast oczekiwanych oszczędności.

Radna Ewa Jemielity wygłosiła oświadczenie dotyczące sytuacji najemców mieszkań w zasobie Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Problem dotyczy mieszkańców biorących udział w programie "Najem z dojściem do własności". Radna przypomniała, że mieszkania w TBS-ach miały być przeznaczone dla osób średniozamożnych, nie mających szans na uzyskanie komercyjnego kredytu. W 2019 roku ich opłaty czynszowe wynosiły 22 zł/m kw, a na początku roku 2023 wzrosły do 37 zł/m kw. Radna złożyła interpelację z wnioskiem o przeprowadzenie audytu w PTBS. Wniosła też o zawieszenie podwyżek.

Radny Michał Grześ wygłosił oświadczenie ws. odwołanego koncertu Zenka Martyniuka, który miał się odbyć w Auli UAM. Przeciwko organizacji koncertu protestowała m.in. Filharmonia Poznańska oraz Młodzieżowa Rada Miasta Poznania. Zdaniem radnego Grzesia Aula UAM jest salą jak każda inna, a w dawnych latach odbywały się w niej wydarzenia różnego rodzaju. 

Rada nie zdecydowała się przyjąć stanowiska przedstawionego przez radną Klaudię Strzelecką, przewodniczącą klubu radnych PiS, ws. sprawie zmian ustawowych realizujących ustalenia podjęte z Komisją Europejską umożliwiające wypłatę środków z Polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Marek Sternalski, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, przypomniał, że opozycja parlamentarna od wielu miesięcy podejmuje działania, by wypłata środków z KPO nastąpiła. Zaznaczył, że w wypadku KPO środki może uruchomić partia rządząca i rząd. Przedstawił poprawkę do stanowiska, w której wskazano, że kto powinien podjąć działania w tej sprawie. Rada w głosowaniu przyjęła poprawkę autorstwa PO. W tej sytuacji klub PiS wycofał projekt stanowiska.

Rada przyjęła uchwałę o nazwaniu skweru położonego w rejonie ulic Bluszczowej, Wiśniowej i Wspólnej imieniem Anieli Chosłowskiej. Patronka za czasów prezydentury Cyryla Ratajskiego uczestniczyła w tworzeniu strategicznych planów rozwoju miasta, organizowała archiwum akt miasta Poznania. W czasie okupacji ukrywała dokumenty osobowe patriotów poszukiwanych przez Niemców.

Uchwała "krajobrazowa"

Kolejnym punktem był projekt tzw. uchwały krajobrazowej, której pełna nazwa brzmi: "w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń na terenie Poznania". Radny Andrzej Rataj złożył wniosek o odesłanie projektu do komisji ze względu na zgłaszane wątpliwości. Głos przeciwny wyraził radny Łukasz Mikuła. Jego zdaniem żaden projekt uchwały w historii Rady Miasta Poznania nie był tak wnikliwie przedyskutowany jak ten. Rada zdecydowała o odrzuceniu wniosku radnego Rataja i przystąpiła do dyskusji nad projektem.

Uchwała "krajobrazowa" dotyczy zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Projekt poznańskiej uchwały reklamowej przeszedł wiele etapów konsultacji. Najpierw był etap zgłaszania opinii, a potem konsultacje społeczne. W 2021 roku uchwałę dwa razy wykładano do wglądu publicznego, w zeszłym roku odbyło się trzecie przedstawienie jej zapisów mieszkańcom. Podczas sesji odrzucono poprawki radnego Andrzeja Rataja dotyczące skrócenia i ujednolicenia terminów dostosowania się do uchwały oraz poprawkę klubu PiS, aby przy podświetlaniu reklam nie stosowano oświetlenia o zmiennej intensywności. Radna tego klubu Sara Szynkowska vel Sęk argumentowała, że reklamy zmieniające natężenie światła są szkodliwe np. dla chorych na epilepsję czy dla dzieci. Rada Miasta większością głosów przyjęła uchwałę. "Za" głosowało 21 osób, przeciwko 8, a 5 wstrzymało się od głosu.

Stanowisko ws. ochrony zieleni na Górczynie

Rada przyjęła stanowisko, pod którego projektem podpisała się większość radnych ze wszystkich klubów, w sprawie ochrony terenów zieleni na Górczynie, w rejonie ul. Miedzianej oraz ul. Dmowskiego, w tym terenów mokradeł i trzcinowisk w dolinie Górczynki. Stanowisko jest m.in. efektem spotkania z Radą Osiedla Górczyn. Przypomniano w nim, że, że Komisja Europejska, aby wypełnić założenia unijnej Strategii Bioróżnorodności 2030, wezwała do opracowania ambitnych planów zazieleniania obszarów miejskich. Tereny zieleni publicznej powinny stanowić podstawowy element tkanki urbanistycznej każdego miasta. Są one jednym z najbardziej skutecznych, a jednocześnie najłatwiej dostępnych narzędzi adaptacji do zmian klimatu. Dzięki nim można niwelować niekorzystne następstwa wynikające z działalności człowieka i rozwoju miasta, takie jak: zanieczyszczenie powietrza, nadmiar wód opadowych, miejskie wyspy ciepła oraz przekroczenia norm hałasu. Zieleń wraz z wodą stanowią aktywny filtr biologiczny, który przyczynia się do powstania "miasta gąbki". Tereny podmokłe są również ostoją i miejscem bytowania gatunków chronionych flory i fauny. Jakość życia w mieście jest ściśle skorelowana z ilością terenów zieleni.

W trosce o jakość życia mieszkańców i przyszłość Poznania, radni wzywają do ochrony zieleni na Górczynie, w rejonie ul. Miedzianej oraz ul. Dmowskiego. Tereny te, jako niezabudowane, stanowią również naturalny, ciągły korytarz nawietrzający dla wschodniej części Górczyna oraz zapewniają chłodzenie w kontekście wystęopowanie miejskich wysp ciepła. Ponadto Rada Miasta zwraca się z prośbą o uważne wsłuchiwanie się w postulaty mieszkańców, zwłaszcza jeżeli dotyczą one ochrony terenów zieleni i jakości życia. Do stanowiska przyjęto poprawki radnego Łukasza Mikuły dotyczące usunięcia fragmentów wątpliwych proceduralnie, które mogły by się okazać podstawą np. do zaskarżenia stanowiska.

Plan Komisji Rewizyjnej

Przyjęto plan pracy Komisji Rewizyjnej na 2023 rok. Planowane obszary działań Komisji to m.in.: kontrola działań wydziałów Miasta Poznania oraz PINB i Miejskiego Konserwatora Zabytków zmierzających do inwentaryzacji i egzekwowania opłat za reklamy umieszczone w przestrzeni publicznej; kontrola polityki społecznej miasta ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz seniorów; kontrola sprzedaży wybranych nieruchomości gruntowych przez miasto w latach 2016-2022; kontrola Spółki Targowiska w zakresie realizacji zadań statutowych w latach 2019-2022; kontrola wydatków Wydziału Gospodarki Komunalnej na działania proekologiczne; kontrola zadań zleconych przez Miasto Spółce Aquanet w obszarze retencji; kontrola delegacji krajowych i zagranicznych urzędników miejskich; kontrola wydatków Urzędu Miasta na szkolenia.

Ekspertyza ekosystemowa

Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia petycji o ekspertyzie ekosystemowej. Stowarzyszenie Plac Wolności, które wniosło petycję, uzasadniło stanowisko, iż ekspertyza ekosystemowa jest narzędziem służącym do przedstawienia wartości zieleni. Wycena ekosystemowa przedstawia realne usługi jakie pełni zieleń na określonym terenie i przelicza je na wartości nominalne. Dzięki wycenie można poznać m.in. wartość absorpcji zanieczyszczeń, dostarczania tlenu, powierzchni retencji. Dodatkowo ekspertyza pozwala wycenić wartość odtworzeniową zielonej infrastruktury i pełnionych przez nią funkcji.

Do petycji odniósł się prezydent Poznania. Zgodził się z tezą, że wycena taka może być cennym źródłem wiedzy o pożytkach ekosystemowych z zieleni znajdującej się w zasobach Miasta Poznania. Jednak jego zdaniem, wycena wartości usług ekosystemowych jest jeszcze stosunkowo nowym tematem. Zdaniem prezydenta - ponieważ ekspertyza ekosystemowa nie jest uregulowana w przepisach - nie ma obowiązku jej przeprowadzania. Konieczność wykonania takiej wyceny w przypadku każdej nowej inwestycji wiązałaby się z dodatkowymi kosztami, które dodatkowo obciążałyby budżet Miasta.

Podczas sesji do argumentów prezydenta odniosły się osoby spoza Rady Miasta. Wiesław Rygielski podkreślał, że ekspertyza ekosystemowa jest znanym i stosowanym na świecie narzędziem. Nawiązując do argumentu, że prawo nie nakazuje wyceny usług ekosystemowych, zwrócił uwagę, że prawo nie nakazuje też prezydentowi dofinansowania szkoleń dla pracowników, a ma to miejsce. W opinii Wiesława Rygielskiego w mieście nie uwzględnia się wartości zieleni w miejscach inwestycji, a władze nie chcą, aby ludzie wiedzieli ile warte są drzewa, które mają być wycięte.

Anna Sokolnicka-Elzanowska, reprezentująca Stowarzyszenie Plac Wolności, podkreślała, że petycja ma wskazać na konieczność lepszej ochrony zieleni w mieście, a dotychczasowe narzędzia są niewystarczające. Powtórzyła najważniejsze argumenty z treści petycji. Jej zdaniem ekspertyzy ekosystemowe powinno się wykonywać na etapie planistycznym i przed rozpoczęciem inwestycji. Jej zdaniem troska o zieleń w mieście nie wygląda najlepiej, co widać np. przy okazji inwestycji na ul. 27 Grudnia. Ekspertyzy ekosystemowe mają spowodować, aby do takich sytuacji w Poznaniu nie dochodziło.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji po zapoznaniu się z materiałami oraz po przeprowadzeniu analizy stanu faktyczno-prawnego nie podzieliła stanowiska prezydenta Poznania i rekomendowała pozytywne rozstrzygnięcie petycji. Z opinią Komisji zgodziła się Rada Miasta.

oprac. red.