grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Miejskie meble, zieleńce i Strefa 30

W bogatym porządku obrad Komisji Rewitalizacji w dniu 5 lipca znalazł się również czas na dyskusję na temat spraw, którymi radni zajmowali się już na wcześniejszych posiedzeniach.

Elementem małej architektury miejskiej może być stojak na rowery (fot. C. Omieljańczyk) - grafika artykułu
Elementem małej architektury miejskiej może być stojak na rowery (fot. C. Omieljańczyk)

Komisja Rewitalizacji

Dotyczyły one m.in. mebli miejskich i zagospodarowania pod zieleńce terenów po dawnych stacjach benzynowych. Meble miejskie to elementy małej architektury miejskiej, m.in.: ławki, słupki i różnego rodzaju ogrodzenia, osłony na drzewa, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, tablice informacyjne i wiaty przystankowe, budki telefoniczne, skrzynki pocztowe, biletomaty i parkomaty. Radni dyskutowali o tych kwestiach na posiedzeniu w marcu br.

Przyjęte wówczas stanowiska przypomniał przewodniczący Komisji Mariusz Wiśniewski. Zwrócono się do Prezydenta Poznania o rozważenie możliwości nadania zorganizowanego charakteru działaniom związanym z tworzeniem małej architektury w Poznaniu, powołania koordynatora dla tych działań w strukturach Urzędu Miasta, który ściśle współpracowałby w tym względzie z różnymi miejskimi jednostkami oraz stworzenia katalogu możliwych mebli miejskich. Oprócz jednostek miejskich mogłyby z niego korzystać także spółdzielnie mieszkaniowe oraz inni zarządcy budynków.

Drugie stanowisko dotyczyło m.in. inwentaryzacji potencjalnych miejsc w rejonie Starego Miasta, Jeżyc, Łazarza i Wildy, w których w przyszłości mogłyby powstać nowe parki lub zieleńce wraz z obiektami sportowo-rekreacyjnymi.

Jak wyjaśniał Lech Podbrez, kierownik Oddziału Rewitalizacji Biura Koordynacji Projektów, w tych sprawach zbierane są opinie poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta. Trwa inwentaryzacja nieruchomości, na których mogłyby powstać nowe zieleńce.

Bartosz Guss, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, przedstawił radnym informację o terenach po stacjach benzynowych. Zgodnie z propozycją Komisji, po zakończeniu rekultywacji można byłoby je przekształcić właśnie w strefy rekreacji. Są to cztery nieruchomości, spośród których trzy - przy ul. 23 Lutego i Nowowiejskiego, przy ul. Kościelnej i Taczaka oraz przy ul. Gajowej - pozostają we władaniu koncernu Orlen w ramach wieczystego użytkowania nieruchomości Skarbu Państwa. Czwarty teren, przy ul. Matejki, należy do Miasta. Zgodnie z opinią Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta, możliwe byłoby zagospodarowanie tych działek pod tereny zielone, jedynie w odniesieniu do terenu przy ul. Gajowej lepszym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie tej działki pod zabudowę.

Szacunkowy koszt założenia skwerów na trzech działkach nie należących do Miasta, wraz z kosztami wykupu gruntów, to około 2 mln zł. Trzeba jednocześnie pamiętać, że pozytywna opinia Wydziału nie oznacza, że tam powstaną zieleńce. Obecny użytkownik tych terenów może je zagospodarować w inny sposób, bądź sprzedać.

Przewodniczący Komisji Mariusz Wiśniewski zwrócił się o informowanie Komisji o wyniku rozmów prowadzonych z obecnym zarządcą tych terenów.

Ponadto Andrzej Billert z Zarządu Dróg Miejskich przedstawił krótką informację na temat stanu realizacji projektu Strefa 30 i uspokojenia ruchu samochodowego w śródmieściu. Rozważa się obecnie zmniejszenie obszaru strefy, którą, według nowej propozycji, ograniczałaby ulica Kantaka (a nie Św. Marcin), przy jednoczesnym wprowadzeniu ograniczenia ruchu samochodowego na ul. Fredry. Uspokojeniu ruchu ma też służyć wprowadzenie dodatkowych przejść dla pieszych na Al. Marcinkowskiego, między ul. 23 Lutego i Placem Wolności. Dzięki temu piesi mogliby w większym niż obecnie stopniu docenić walory szlaku spacerowego, który urządzono na terenie Al. Marcinkowskiego.

Tworzenie Strefy 30 trwa dłużej niż wcześniej zakładano, ale - na co zwracał uwagę przewodniczący Mariusz Wiśniewski - ważne jest, by to rozwiązanie zostało wprowadzone porządnie, z uwzględnieniem szerokich konsultacji z mieszkańcami śródmieścia. (co)