grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nowe pomniki przyrody

Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał w sprawie ustanowienia nowych pomników przyrody w Poznaniu.

wysokie drzewo rosnące na dziedzińcy Centrum Kultury Zamek - grafika artykułu
Platan klonolistny na Dziedzińcu Różanym (CK Zamek) proponowany jako jeden z kilku nowych pomników przyrody w Poznaniu

Dwa z proponowanych pomników przyrody znajdują się w parku Wilsona. Są to platan klonolistny o obwodzie pnia w pierśnicy 484 cm i miłorząb dwuklapowy o obwodzie pnia w pierśnicy 274 cm. Kolejny pomnik znajduje się na Dziedzińcu Różanym (na tyła CK Zamek). To także platan klonolistny o obwodzie pnia w pierśnicy 411 cm. Pomnikiem przyrody ma zostać także dąb szypułkowy rosnący w parku Kasserna na os. Chrobrego. Obwód pnia drzewa wynosi 319 cm. Wreszcie ostatnie drzewo rośnie na terenie skweru Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego, w rejonie ulic Zielonej i Strzeleckiej. Obwód pnia wynosi 271 cm.

Wszystkie drzewa zaproponowane jako pomniki przyrody przeszły specjalistyczne badania, które wykazały ich bardzo dobry stan. W stosunku do pomników przyrody istnieje obowiązek monitorowania ich stanu zdrowotnego, wykonywania cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych oraz awaryjnych.

oprac. red.