grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

O żłobkach ciąg dalszy

Wyniki ankiety i dyskusja nad przyszłością programu dla poznańskich żłobków były przedmiotem posiedzenia Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia w dniu 30 czerwca.

Fot. poznan.pl - grafika artykułu
Fot. poznan.pl

Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia

Prowadzona od kilku miesięcy ankieta na wortalu "Zdrowie" strony poznan.pl w sprawie wprowadzania nowej ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 została już zakończona. Konkluzje przedstawiła radnym Maria Remiezowicz, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. W badaniu wzięło udział 514 osób. Ponad 23% z nich było zainteresowanych otworzeniem własnego żłobka i mają oni doświadczeń w opiece nad własnymi dziećmi. Do swojej placówki chcieli by przyjmować od 10 do 20 dzieci. Nianiami chcą być ci, którzy już pełnią taką funkcję i chcieli by ją zalegalizować, natomiast rolą opiekuna dziennego zainteresowane są osoby raczej młode, do 40 roku życia. Następnie Magdalena Walczak odpowiedzialna w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych za wdrażanie nowych przypisów, przedstawiła zmiany w przygotowywanym programie wieloletnim dla miejskich żłobków. Wydział chciałby wprowadzić dodatkową ulgę w wysokości 75% obok tej już planowanej 25%. Miała by ona dotyczyć tych rodzin, w których dochody nie przekraczają 361 zł na osobę, oraz te rodziny, które są objęte programami pomocowymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Dzięki temu stawka, która generalnie wzrośnie, dla takich rodzin uległa by obniżce w porównaniu z obecnym systemem opłat. Wydział zastanawia się także, co zrobić z funduszami, które uzyska z planowanej podwyżki opłat w żłobkach. Rozważanych jest kilka propozycji na co przeznaczyć spodziewane 1,5 mln złotych. Wydział zastanawia się czy przeznaczyć je na dopłaty do dzieci w prywatnych żłobkach zarejestrowanych w Poznaniu, czy dopłacić do innych forma opieki zarejestrowanej lub zatrudnić większa liczbę dziennych opiekunów. W programie pojawiła się też perspektywa powierzenia miejskich żłóbków w zarząd podmiotom niepublicznym np. fundacjom, nie ma jednak na razie żadnych szczegółów odnośnie tego pomysłu. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych chciałby, aby do roku 2016 w Poznaniu łącznie w placówkach prywatnych i publicznych było 5300 miejsc dla dzieci. To prawie dwukrotnie więcej niż jest to obecnie.

Zadowolenie z tego faktu wyraził Antoni Szczuciński, zaapelował jednak by podejście do kwestii rozwiązywania problemu żłobków i przedszkoli było całościowej, bo jak na razie są to wyłącznie propozycje Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w ramach środków budżetowych tego wydziału. W odpowiedzi zastępca prezydenta Jerzy Stępień stwierdził, że ten prezentowany program to materiał wyjściowy. Władze Miasta są natomiast otwarte na dyskusję o zmianach systemowych, nie będzie to jednak ani łatwe ani szybkie do zrealizowania. Przewodniczący Komisji radny Michał Tomczak poinformował, że do połowy sierpnia Komisja będzie czekać na uwagi do tego zgłoszonego przez Wydział projektu programu rozwoju form opieki dzieci do lat 3. Później odbędzie się nad nim dyskusja oraz w okolicach listopada program zostanie przyjęty w formie uchwały wraz ze zmianą stawek opłat w żłobkach. Na końcu posiedzenia Komisja zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały dotyczący zgody na zaciągnięcie zobowiązań na realizację programu "Reintegracja 45+" z funduszu "Kapitał Ludzki". Jak wyjaśniła Maria Remiezowicz dzięki temu, że udało się zaoszczędzić fundusze z lat ubiegłych Wydział chciałby przedłużyć działanie programu na następne lata, a także wystąpić o nowe fundusze. Celem działań jest pomoc w ponownym wejściu na rynek pracy osób po 45 roku życia. Komisja wskazała również reprezentantów do Miejskiej Rady Seniorów, którymi mają być: radna Maria Nowicka, Bernadetta Królikiewicz ze Stowarzyszenia Świerczewski Krąg, oraz Henryk Marciniak, wieloletni radny z Rady Osiedla Kopernika. Wybrano także osoby do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych. Są nimi radni Sławomir Smól, Michał Tomczak i Urszula Stecka. (jg)