grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Oferta społeczna Zoo

Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia zapoznała się z ofertą poznańskiego Ogrodu Zoologicznego kierowaną do mieszkańców, a zwłaszcza tych grup społecznych, które są zagrożone wykluczeniem - m.in. seniorów czy osób z niepełnosprawnościami.

Nowe ZOO w Poznaniu - grafika artykułu
Nowe ZOO w Poznaniu

Mimo trudnej sytuacji epidemicznej dział dydaktyczny stara się aktywizować mieszkańców i przekazywać im w atrakcyjny sposób wiedzę oraz idee związane z ochroną zagrożonych gatunków zwierząt. W każdy pierwszy czwartek miesiąca seniorzy mogą skorzystać z preferencyjnego biletu, który kosztuje 4 zł. Dni Seniora wiązały się z wykładami i zwiedzaniem zaplecza Zoo, co stanowiło największą atrakcję. Wytworzyła się nawet nieformalna grupa ok. 20 seniorów, którzy przychodzili na każde spotkanie. Z powodu pandemii zajęcia musiały zacząć się odbywać w formie online. Dyrektorka Zoo Ewa Zgrabczyńska podkreślała, że grupy tworzone przez organizacje pozarządowe mogą raz w roku skorzystać z biletów za złotówkę, a meleksy kursujące po placówce są dostosowane do przewożenia wózków.

Poznańskie Zoo jest pierwszym i na razie jedynym w Polsce, gdzie pracownicy używają języka migowego. W styczniu zorganizowano Noc Sów z audiodeskrypcją. Pierwsza część wydarzenia była dedykowana osobom niewidomym i niedowidzącym, a druga była tłumaczona na język migowy. We współpracy z organizacjami pozarządowymi pracownicy Zoo prowadzą zajęcia także wyjazdowo - m.in. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Za pomocą prostych narzędzi, jak miara czy karton dzieci mogą doświadczyć, jak wysoka jest nowonarodzona żyrafa, czy sprawdzić, w jak ciasnych klatkach były przewożone słynne uratowane tygrysy. Podopieczni odwiedzają także Zoo, gdzie z pomocą opiekunów mogą dotykać zwierząt. Regularnie odbywają się także wykłady online opowiadające o życiu zwierząt, które są tłumaczone na język migowy. W 2020 r. jednostka uczestniczyła również w międzynarodowym projekcie związanym z audiodeskrypcją, który był poświęcony tematowi niezwykle ciekawemu dla osób niewidomych - echolokacji.

Przed pandemią co roku w okolicach dnia dziecka organizowano Noc Marzeń dla ok. 500 dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności i ich opiekunów. Młodzi poznaniacy mogli skorzystać ze specjalnego oprowadzania, a także wspólnego ogniska i przekąsek. Z kolei w okolicach gwiazdki wraz z dziećmi ze szkół specjalnych tworzone były choinki z przysmakami dla sikorek. Po warsztatach podopieczni przyjeżdżali, aby obserwować ptaki.

Najnowszą inicjatywą jest postawienie pierwszego w Poznaniu przewijaka dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami na terenie Starego Zoo. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu przewodniczącej komisji - Marii Lisieckiej-Pawełczak oraz dyrektorki Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych - Magdalenie Pietrusik-Adamskiej.

bs