grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Pamięci Olgi Sawickiej

Tablicę upamiętniającą znakomitą tancerkę i primabalerinę polskich scen operowych odsłonięto na ścianie jednego z budynków na ratajskim osiedlu Rusa. Olga Sawicka mieszkała tutaj pod koniec lat 70. Uroczystość odbyła się 29 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Tańca.

Odsłonięcie tablicy Olgi Sawickiej, fot. Małgorzata Melinger - grafika artykułu
Odsłonięcie tablicy Olgi Sawickiej, fot. Małgorzata Melinger

Artystkę wspominał Sławomir Pietras, były dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, Tadeusz Stachowski, prezes spółdzielni mieszkaniowej "Osiedle Młodych" oraz sąsiedzi. Uroczystość miała kameralny charakter ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne.

Olga Sawicka urodziła się w Poznaniu w 1932 roku. Jako 15-latka zadebiutowała w Operze Poznańskiej. Była także solistką opery bytomskiej i warszawskiej. Zachwycała publiczność Helsinek, Sztokholmu i Oslo. Podczas pobytu w Paryżu wystąpiła w wieczorze baletowym w Salle Pleye, zaproszona przez legendarnego Serge Lifara, a w moskiewskim Teatrze Balszoj tańczyła z ogromnym sukcesem Giselle.

Do Poznania wróciła w 1963 roku, namówiona przez Conrada Drzewieckiego, który wówczas kierował baletem Opery Poznańskiej. Jej kreacje klasyczne (Giselle, Julia, Odetta-Odylia), a także nowoczesne w choreografiach Drzewieckiego przeszły do legendy polskiego baletu. W 1975 roku pożegnała się ze sceną. Potem, jako kierownik baletu, współpracowała z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, a w latach 80. pracowała z młodymi tancerzami Szkoły Baletowej w Poznaniu. Zmarła w 2015 roku.

Na os. Rusa 98 mieszkała pod koniec lat 70. Zawsze była elegancka, delikatna i uśmiechnięta. Wielu mieszkańców nie zdawało sobie sprawy, że podczas osiedlowych spacerów spotykają legendę polskiego baletu.

Tablica pamięci Olgi Sawickiej to inicjatywa mieszkańców, Rady i Kierownictwa Osiedla Rusa oraz Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle Młodych". Autorem płaskorzeźby jest Romuald Łuczko - poznański artysta sztuk pięknych.

opr. jt, szym