grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Promuje, wspiera, doradza, informuje

Radni z Komisji Współpracy Lokalnej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego odwiedzili Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Okazją było podsumowanie 3 lat działalności CIR.

Fot. M. Malinowski
Fot. M. Malinowski

Placówka zainaugurowała działalność 19 grudnia 2016 roku. Od początku kieruje nią Urszula Mańkowska. Przez trzy lata CIR odwiedziło prawie 25 tys. klientów, w tym ponad 10 tys. w roku 2019.

Centrum wykorzystuje różne formy aktywności i kontaktu z mieszkańcami, aby wspierać, doradzać, informować poznańskie rodziny. Obsługa klientów odbywa się bezpośrednio w siedzibie CIR przy ul. Ratajczaka 44, telefonicznie, mailowo, a także przez messengera. CIR koordynuje projekt Poznańskiej Rodziny Dużej, pomaga w pozyskiwaniu nowych partnerów do programu. Udało się także zgromadzić bazę informacyjną obejmującą takie dziedziny jak: edukacja, kultura, zdrowie, organizacje pozarządowe, sport, oferta feryjna i wakacyjna. Oprócz informacji wirtualnej dostępna jest także tradycyjna w postaci ulotek i folderów.

W CIR realizowane są warsztaty, wykłady, doradztwo, wydarzenia jak np. Akademia Zdrowia dla Rodziców, bezpłatne korepetycje dla uczniów ("Korki w mieści"). Ten drugi projekt realizowany jest nie tylko w siedzibie CIR, ale także w 10 różnych lokalizacjach, w dzielnicach na terenie całego miasta.

Inny flagowy projekt CIR to "Czytam i czuję" akcja czytania książek dla dzieci z przedszkoli. Wybraną książkę czyta zazwyczaj zaproszona osoba znana z życia publicznego. Wśród czytających byli także radni. Od początku projektu odbyło się 130 czytań dla 3000 dzieci, w tym 6 czytań na terenie MTP w ramach akcji "Lato na Targach". W CIR znajduje się także regał, na który książki dostarczyły poznańskie wydawnictwa.

Urszula Mańkowska wspomniała także o najpilniejszych potrzebach CIR. Należą do nich przebudowa polegająca na oddzieleniu części warsztatowej o sali obsługi klienta oraz stworzenie większej liczby toalet. Jedna toaleta w przypadku, gdy na przykład na warsztaty przychodzi kilkanaścioro dzieci z opiekunami, to zdecydowanie za mało. - Jesteśmy otwarci na współpracę, propozycje i sugestie - zapewniła przewodnicząca Komisji Monika Danelska.

Mateusz Malinowski