grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Rejon ul. Mateckiego - wiele opinii, jeden plan

Radni z Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji ponad cztery godziny debatowali nad projektem Uchwały o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego "Rejon ul. T. Mateckiego - część A" w Poznaniu. Mieszkańcy Piątkowa złożyli 38 pism z 283 uwagami do projektu planu.

Mpzp Rejon ulicy T. Mateckiego - część A w Poznaniu - grafika artykułu
Mpzp Rejon ulicy T. Mateckiego - część A w Poznaniu

Podczas posiedzenia, które odbyło się w środę, 15 stycznia, radni zaakceptowali sprawozdanie z prac Komisji w 2019 i przyjęli plan pracy w 2020 r. Zapowiedzieli  m.in., że pojawią się na Rynku Łazarskim po rozpoczęciu jego modernizacji, by obserwować przebieg prac budowalnych.

Przyjęli też uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania planów miejscowych zagospodarowania przestrzennego: w rejonie ulicy Folwarcznej, rejonie ulic Białoborskiej i Słupskiej, w rejonie ulicy Karpia - część wschodnia i w rejonie ulic Chojnickiej i Psarskie oraz w rejonie ul. Obornickiej i T. Mateckiego.

Najwięcej czasu poświęcono debacie nad projektem uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Rejon ul. T. Mateckiego - część A". Złożono do niego 283 uwagi.

Mieszkańcy Piątkowa, sąsiadujący z różnych stron z tym terenem, a także właściciele działek objętych przygotowywanym MPZP, mają sprzeczne interesy. Można wyróżnić cztery różne grupy zainteresowanych składających wnioski o zmiany zapisów w MPZP. Kwestią sporną jest m.in. wysokość zabudowy, a także niedogodny dojazd do nowych budynków wielorodzinnych, które powstaną w tym rejonie, a także brak terenów zielonych i miejsc do uprawiania sportu.

Teren objęty planem sąsiaduje z osiedlem Marysieńki, zabudowanym od ponad 40 lat domami jednorodzinnymi. Mieszkańcy tego osiedla mają obawy związane z wysoką zabudową, która ma powstać w sąsiedztwie. Miejska Pracownia Urbanistyczna zaproponowała więc 15-metrowy pas zieleni oddzielający teren zabudowy jednorodzinnej od wielorodzinnej oraz zabudowę "kaskadową". Oznacza to, że od strony osiedla Marysieńki przyszły inwestor będzie musiał zaprojektować niższe budynki, a w stronę centrum nowego osiedla zabudowa będzie mogła być coraz wyższa.

Obawy związane z ewentualną intensywną zabudową terenu mają też mieszkańcy, położonego po przeciwnej stronie, os. Mateckiego (Złote Ogrody), którzy wskazują, że w pobliżu ich domów brakuje terenów publicznych (parku, placu zabaw, boiska), miejsc parkingowych, a także dróg dojazdowych. Mieszkańcy tego osiedla apelowali o uwzględnienie w MPZP m.in. terenów zieleni i miejsca na plac zabaw, który mogłyby służyć ich dzieciom. Wskazywali możliwość utworzenia terenu zielonego na jeszcze niezabudowanej działce pośrodku terenu mającego być objętym MZPZ. Teren ten jednak jest własnością prywatną, na co zwrócili uwagę jego właściciele, także obecni na posiedzeniu komisji.

Radni wysłuchali opinii przedstawicieli mieszkańców z osiedli okalających teren objęty MZPZ. Łukasz Mikuła, Przewodniczący Komisji, zwrócił uwagę, że trudno jest pogodzić interesy tak wielu grup zainteresowanych, a większość zgłoszonych uwag wzajemnie się wyklucza. Dlatego spośród 238 zgłoszonych uwag uwzględniono tylko 15.  

Ostatecznie radni wprowadzili w projekcie uchwały poprawkę dotyczącą służebności dróg dojazdowych i skierowali projekt uchwały do Rady Miasta, która zajmie się projektem na najbliższej sesji, 21 stycznia. W debacie wezmą udział przedstawiciele mieszkańców. Przewodniczący Komisji przypomniał obecnym na posiedzeniu o zasadach zabierania głosu w czasie sesji (konieczność zgłoszenia chęci wystąpienia, ograniczony czas wystąpienia).

Szymon Mazur