grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Rocznica Akcji Bollwerk

W związku z 79. rocznicą jednej z największych akcji Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej, przedstawiciele Miasta Poznania oddali hołd bohaterom tamtych wydarzeń. W skromnej, ze względu na ograniczenia pandemiczne, uroczystości wziął udział Przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Fot. Miasto Poznań - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

W nocy z 21 na 22 lutego 1942 r. w akcji polskiego podziemia podpalono niemieckie magazyny w porcie rzecznym powodując milionowe straty Wermachtu. Akcję przygotowały oddziały Związku Walki Zbrojnej, z którego ramienia wzięło w niej udział 12 żołnierzy, a pomagało im kilku mieszkańców Chwaliszewa. Nadano jej kryptonim "Bollwerk" co znaczy "grobla" i została zatwierdzona przez Naczelnego Wodza gen. Władysław Sikorskiego, co świadczyło o jej znaczeniu.

W rezultacie akcji magazyny w porcie doszczętnie spłonęły. Znajdowały się w nich niemieckie mundury oraz żywność przeznaczona do wysłania na front wschodni. Straty okupanta były bardzo dotkliwe. W Niemcy stracili w Poznaniu i w Warszawie szereg poznaniaków, żołnierzy Armii Krajowej.

W roku 1982 mieszkańcy ufundowali przy Porcie Rzecznym obelisk upamiętniający tę akcję dywersyjną Polskiego Państwa Podziemnego. W tym miejscu corocznie składany jest hołd bohaterom Alkcji Bollwerk. W piątek, 19 lutego, wiązanki kwiatów złożyli m.in.: przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, prezydent Jacek Jaśkowiak i jego zastępca Mariusz Wiśniewski.

oprac. red.

Zobacz także: