grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Rocznica Bitwy nad Bzurą i skwer

9 września 1939 r. rozpoczęła się największa i najkrwawsza bitwa kampanii wrześniowej. W lipcu tego roku Rada Miasta nadała skwerowi obok Pomnika Armii Poznań nazwę upamiętniającą Bitwę nad Bzurą.

Skwer Bitwy nad Bzurą (fot. biuletyn.poznan.pl) - grafika artykułu
Skwer Bitwy nad Bzurą (fot. biuletyn.poznan.pl)

Lokalizacja nazwa jest bardzo odpowiednia, bowiem w bitwie ważną rolę odegrała Armia "Poznań" dowodzona przez gen. Tadeusza Kutrzebę. Skwer znajduje się między ulicami Księcia Józefa i gen. Tadeusza Kutrzeby.

Bitwa nad Bzurą trwała do 22 września 1939 r. Poległo w niej ponad 16 tys. polskich żołnierzy. W beznadziejnej sytuacji części wojsk polskich udało się wyrwać z okrążenia. Do stolicy dotarli generałowie: Tadeusz Kutrzeba, Edmund Knoll-Kownacki, Michał Tokarzewski-Karaszewicz, Franciszek Alter oraz Roman Abraham.

Bitwa nad Bzurą przyczyniła się do przedłużenia kampanii wrześniowej. Przeciwuderzenie znad Bzury odegrało bardzo ważna rolę pod względem operacyjno-strategicznym, przyczyniając się do korekty niemieckiego planu wojny błyskawicznej. Do walki ze zgrupowaniem gen. Tadeusza Kutrzeby Niemcy byli zmuszeni do przerzucania wojsk z innych odcinków frontu, co wydłużyło opór wojsk polskich, które dzięki walkom nad Bzurą miały czas do organizowania kolejnych pozycji obronnych.

oprac. red.