grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Sytuacja w DPS Ugory

O sytuacji w Domu Pomocy Społecznej Ugory rozmawiali radni z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia, którzy spotkali się z Piotrem Michalakiem - dyrektorem tej placówki.

DPS Ugory - grafika artykułu
DPS Ugory

W sierpniu, w mediach pojawiło się kilka artykułów na temat sytuacji w DPS Ugory. W doniesieniach medialnych pojawiały się informacje, że osoby, które w nim przebywają, nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki.

W sierpniu DPS Ugory został skontrolowany przez sanepid, Urząd Wojewódzki, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP oraz policję. Wyniki wszystkich kontroli nie są jeszcze znane, jednak ze wstępnych raportów wynika, że jedynym, co budziło zastrzeżenia, jest stan budynku. Zdaniem dyrektora DPS-u, obiekt nie jest w idealnym stanie technicznym, jednak kontrola nie stwierdziła uchybień, o które placówka została oskarżona.

Kwestią, której radni poświęcili sporo uwagi, było żywienie osób przebywających w placówce. Obecnie Dom Pomocy Społecznej Ugory, tak jak wiele innych DPS-ów, korzysta z cateringu. Jak wyjaśniał dyrektor Michalak, jeśli chodzi o kwestię odżywiania, wstępny protokół sanepidu nie stwierdza uchybień.

Mimo to brak kuchni i przygotowywania posiłków na miejscu stanowi dla mieszkańców DPS-u realny problem. Już wcześniej wielu z nich zgłaszało, że przywożone posiłki im nie smakują. Właśnie dlatego w planach jest zlecenie przygotowania ekspertyzy, która pokaże, ile kosztowałoby ponowne uruchomienie kuchni w budynku.

Na temat sytuacji panującej w Domu Pomocy Społecznej Ugory radni będą jeszcze dyskutować. Na razie kontrole wciąż trwają. W planach są także spotkania z pracownikami i pensjonariuszami.

wi