grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Teren na parking pod Areną

Komisja Budżetu, Finansów, Przedsiębiorczości i Nadzoru Właścicielskiego pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie przez Miasto Poznań wkładu niepieniężnego do spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie w postaci prawa własności nieruchomości zlokalizowanej w Parku im. Jana Kasprowicza. 

Wizualizacja Areny i jej otoczenia po przebudowie, fot. Grupa MTP/CFD Architekci
Wizualizacja Areny i jej otoczenia po przebudowie, fot. Grupa MTP/CFD Architekci

Chodzi o działki od strony ul. Wyspiańskiego, na których mają powstać parkingi podziemne na 800 miejsc. Jest to związane z inwestycją MTP - modernizacji hali Arena. Obecny stan prawny działek nie wzbudza wątpliwości. Parking ma być ogólnodostępny, nie tylko na wydarzenia organizowane w Arenie. Obecna na posiedzeniu Agnieszka Michalak-Pietkiewicz z Rady Osiedla Św. Łazarz przedstawiła stanowisko samorządu pomocniczegom, który nie neguje potrzeby aportu gruntów, ale ma wątpliwości co do lokalizacji wjazdu i wyjazdu od strony ul. Wyspiańskiego. Radni osiedlowi obawiają się wzrostu ruchu samochodowego, hałasu i zatorów komunikacyjnych. Stąd postulat o rozważenie innych możliwości oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Modernizacja budynku Arenay oraz zagospodarowanie terenu do niej przyległego ma na celu przystosowanie obiektu do obsługi organizacji różnego rodzaju imprez masowych. Zgodnie z koncepcją wnętrze hali ma zostać obniżone do poziomu minus 1, co pozwoli na przebudowanie parkietu hali i jej trybun, a w konsekwencji zwiększenie pojemności całego obiektu. Spółka szacuje, że w zależności od organizowanego wydarzenia przebudowana Arena będzie mogła pomieścić nawet 9000 widzów. Pozwoli to na organizację wielu wydarzeń zarówno kulturalnych, rozrywkowych, jak i sportowych. Pod przebudowanymi trybunami zostaną zlokalizowane sale konferencyjne oraz szatnie, garderoby dla występujących sportowców i artystów. Spółka MTP przygotowała koncepcję zagospodarowania Areny uwzględniającą również jej otoczenie oraz funkcje, jakie zarówno dziś, jak i w przyszłości ma spełniać teren Parku im. Jana Kasprowicza.

oprac. red.