grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Uchodźcy z Afganistanu

Komisja Promocji Miasta i Relacji Zewnętrznych odbyła wstępne, rozpoznawcze spotkanie w sprawie ewentualnego wsparcia dla uchodźców z Afganistanu znajdujących się w Poznaniu.

Grupa uchodźców z Afganistanu zlokalizowana jest obecnie w hotelu Ikar - grafika artykułu
Grupa uchodźców z Afganistanu zlokalizowana jest obecnie w hotelu Ikar

W Poznaniu przebywa 113 uchodźców z Afganistanu (rodziny z dziećmi), obecnie wszyscy przechodzą kwarantannę (część osób ma już paszporty covidowe). Jak wyjaśniała Monika Donke-Cieślewicz z Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, osoby te mają zapewnione wyżywienie, noclegi, środki higieny indywidualnej, pomoc rzeczową. Zadania związane z ich pobytem przejął Urząd ds. Cudzoziemców. Na razie nie wiadomo jeszcze jakie będzie miejsce docelowe tej grupy uchodźców.

Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, mówiła że Miasto Poznań jest otwarte na współpracę z Urzędem Wojewódzkim. Gdyby zapadła decyzja o pozostaniu tych osób w Poznaniu, pomoc ze strony miasta może obejmować np. kwestie polityki społecznej, edukacji dzieci, nauki języka polskiego, integracji, wsparcia psychologicznego.

Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej dodała, że Miasto Poznań wspiera emigrantów, którzy chcą tutaj studiować, dotyczy to na przykład osób z Białorusi. Jeśli wśród Afgańczyków znajda się takie osoby, można wykorzystać doświadczenie Urzędu Miasta.

oprac. red.